DOLAR 32,3579 0.17%
EURO 34,4627 -0.64%
ALTIN 2.494,221,36
BITCOIN 22657190,40%
İstanbul
21°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

  • Suyun Sesi
  • Gündem
  • Tanker havuzu, karbonsuzlaştırma için çok önemli bir araçtır

Tanker havuzu, karbonsuzlaştırma için çok önemli bir araçtır

ABONE OL
19.04.2022 19:03
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tankers International’dan Matthew Smith, birlikte kulüp için yeşil davayı ortaya koyuyor.

Tüketiciler ve finansörler, emisyonların yaygın doğasını daha iyi anladıkça, tedarik zincirindeki her adımın karbon ayak izini ölçmek, izlemek ve nihayetinde azaltmak, petrolün son kullanıcıları ve düzenleyicileri yöneten kamu paydaşları için “masa kazıkları” haline geldi.

Bugün enerji endüstrisine bağlı neredeyse her büyük şirketin, lojistik zincirleri boyunca emisyonları kapsayan bir çevre politikası vardır. Süper büyük şirketler ve ulusal petrol şirketleri özellikle iddialı politikalar uyguladılar ve emisyonlar artık kiralama kararlarında gerçek bir faktör.

Bu, denizciliğin karbondan arındırma dinamiğini kökten değiştirdi. Bu değişimin en görünür işareti, endüstri bir dizi yeni dönüm noktası kuralıyla karşı karşıya olduğu için artan düzenlemedir. Bununla birlikte, bu, müşteri talebindeki çarpıcı bir değişiklikle birleştirilir – bu sayede daha düşük karbonlu çözüm için talep tarafı baskısı, minimum standartların ötesine geçenler için gerçek bir ticari avantaj yaratır.

Ancak temelde sıfır karbonlu gemi teknolojisi ve yatırımları henüz emekleme aşamasındadır ve bir gecede uygulanamaz. Bu, armatörler için belirsizlik ve yeni teknoloji kurma planlamasında zorlu bir mücadelenin yanı sıra bugün iklim bilincine sahip seçenekler arayan gemi kiralayıcıları için bir zorluk yaratıyor. Sektörün ihtiyaç duyduğu desteği alması kritik önem taşıyor; Tankers International’ın havuzlama modeli, bu rolü oynamak için benzersiz bir şekilde yerleştirilmiştir.

Karbonsuzlaştırma dinamiği

Deniz taşımacılığının ilk büyük küresel karbonsuzlaştırma düzenlemeleri, gelecek yılın ilk Ocak ayında yürürlüğe girecek. Enerji Verimliliği Mevcut Gemi İndeksi (EEXI) ve Karbon Yoğunluğu Göstergesi (CII) yönetmelikleri, bir geminin tasarımını hedefleyecek ve belirlenen standartların yanında operasyonel verimliliğini ölçecektir.

Bir gemi EEXI veya CII kimlik bilgilerini gösteremezse, ticaret seçeneklerinde kısıtlanabilir. Bu, karbon verimliliğini en dirençli armatörler için bile bir öncelik haline getiriyor ve gemi kiralayanların herhangi bir yolculuğun karbon yoğunluğunu karşılaştırmasını kolaylaştıracak.

Karbonsuzlaştırma kurallarına uymak, kaçınılmaz olarak armatörlerin operasyonel kaynaklarını alacaktır. EEXI ve CII kuralları, sürekli izleme ve birçok uzman yazılım gerektirir.

AB’nin, şu anda ilerlemekte olan AB Emisyon Ticareti Planına nakliyeyi ekleme planları ile yakında daha da sağlam kurallar uygulaması bekleniyor. Bu planlar, karbonu açıkça maliyetlere bağlayacak ve operasyonel kaynakları etkileyecektir. Bu kurallar, denizciliğin net sıfıra geçişine yardımcı olacak ve tartışmasız daha geniş kapsamlı yükümlülükler yaratabilir.

Etkinleştirici olarak havuz oluşturma

Havuzlama modeli, bu operasyonel yükümlülüklerin çoğunu armatörden havuz işletmecisine taşıyarak armatörleri destekler. Örneğin, Tankerler Uluslararası VLCC Havuzu, gemilerin CII kuralları için optimize edilmesine yardımcı olmak için verimliliği hesaplama ve izleme konusunda katılımcı armatörlere yardımcı olacak ve AB Emisyon Ticareti Planı gereksinimlerinin karşılanmasına destek olacaktır.

Açıkça, çevresel hedeflere ulaşmak nakit akışı zorlukları yaratacaktır – özellikle minimum hırsın üzerinde hedefler olduğunda. Tankers International ile havuz oluşturma, gemi sahiplerine nakit akışıyla daha az kısıtlı oldukları için sefer seçimini daha iyi optimize etme yeteneği sağlar. Bir havuzda çalışan gemiler, genellikle daha iyi navlun oranlarını temsil eden daha uzun seferlerden daha kolay yararlanabilir. Bir havuzun dışında, gemi sahibi yalnızca gemi boşaltıldığında gelir elde edecek ve bunkerler ve liman aramaları masraflarını önceden karşılamaya bırakılacaktır. Bir havuz, tüm havuz gemileri arasında gelir paylaşımı yoluyla armatöre tutarlı nakit akışı sağlarken, bu masrafları karşılayacaktır.

Bu düzenli gelir, kazançları artırırken, yatırım ağırlıklı emisyon azaltma teknolojilerini planlamayı kolaylaştırabilir. Tankers International’da, yeni teknolojiler hakkında bilgi vermek için düzenli teknik forumlar sunarak teknik destek sağlıyor ve sahipler arası bilgi paylaşımını teşvik ediyoruz – ve satın alma kararlarını ve en iyi uygulamaları şekillendirmeye yardımcı oluyoruz.

Yine de, havuzlama, endüstriye armatörlerin ötesinde fayda sağlayabilir. Gemi kiralayıcıları bugün yeşil çözümler ararken, sıfır karbonlu nakliye çalışmaları zaman alacak. İklim telafisi acil bir çözüm sunabilir.

Tankers International’ın İklim Telafisi Yolculuk Programı, uzun süredir devam eden havuz ortağı Hartree’nin bir yan kuruluşu olan Vertree ile ortaklaşa kısa süre önce başlatıldı. Plan, normal fiyat tekliflerinin yanı sıra özel, sefere özel iklim tazminat paketleri sunmamızı sağlıyor.

Plan, her sefer, aylık veya yıllık bazda bir emisyon temel çizgisini hesaplamak için bilimsel olarak tanınan metodolojileri ve tescilli verileri kullanır. Bu, gemi kiralayıcılarının karbonu dengelemek için fiyata, coğrafyalara ve etki hedeflerine göre uyarlanmış bir dizi doğa temelli seçenek arasından seçim yapmalarına olanak tanır. İklim tazminatı, iklim değişikliğine tek başına tam bir çözüm olmadığında, anında ve anlamlı bir katkı sağlayabilir.

Dekarbonizasyon zorluğunun ölçeği, birçok armatörün bant genişliğini ve nakit akışını kırılma noktasına yaklaştıracak şekilde belirlenirken, endüstrinin birçok bölümü zaten teslimat baskısı ile karşı karşıya. Tanker sahiplerinin teknikten uygulamaya ve nakit akışına kadar kendilerine sunulan desteği en üst düzeye çıkarmaları ve gemi kiralayıcılarına daha fazla seçenek sunulması kritik önem taşımaktadır. Havuzlar, günümüzde çözümlerin yönlendirilmesine yardımcı olabilecek çok önemli araçlardır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.