DOLAR 32,7514 1.47%
EURO 35,0635 0.42%
ALTIN 2.455,202,70
BITCOIN 2138796-0,84%
İstanbul
24°

AZ BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Rusya, Ukrayna ve batıyı anlamak 1

Rusya, Ukrayna ve batıyı anlamak 1

ABONE OL
29.06.2022 12:00
Rusya, Ukrayna ve batıyı anlamak 1
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Eğer 1. Ve 2. Dünya savaşları sonucu Polonya’nın, Macaristan’ın ve Romanya’nın Sovyetler Birliği’ne toprak kaybına uğradığını ve Polonya’nın Sovyetler Birliğinin bir peykine dönüştürüldüğünü bilmez iseniz Rusya/ Ukrayna kapışmasını anlayamazsınız.

Eğer Polonya’nın toprak kaybını Ukrayna ve Belarusya ya da bizde bilinen adı ile Beyaz Rusya’ya olduğunu bilmez iseniz Polonya’nın ABD yanında duruşunu anlayamazsınız.

Eğer İsrail’i kuran ve yönetenlerin genel olarak hatta Devlet başkanlarından biri hariç Polonya Beyaz Rusya ve Ukrayna sınır bölgesi kökenli olduğunu bilmiyor iseniz Rusya / Ukrayna kapışmasını anlayamazsınız.

Eğer Sovyetler Birliği öncesi Ukrayna diye bir devletin olmadığını bilmiyor iseniz Rusya / Ukrayna kapışmasını anlayamazsınız.

Sovyetler Birliği kurulur iken Ukraynalılara yani güney Slavlarına jest olsun diye o günkü politik hesaplar gereği Rusya’dan bağımsız bir Sovyet devleti kurdurulduğunu bilmiyor iseniz Rusya / Ukrayna kapışmasını anlayamazsınız.

Kherson, Nikolayev ve Odesa şehirlerinin Osmanlıya karşı tersane ve donanma üssü olarak Ruslar tarafından kurulduğunu ve buralara asker denizci ve tersane işçisi olarak geniş Rus topraklarından erkeklerin toplandığını ve daha sonra evlenecek kadınların getirildiğini ve bu yüzden Nikolayev şehrine ‘’Gelinler şehri ‘’ de dendiğini bilmiyor iseniz Rusya / Ukrayna kapışmasını anlayamazsınız.

Mariupol ( Sovyet döneminde Jıdanov ) şehri ile Odesa dahil tüm Ukrayna sahil kesimlerinde Yunan asıllıların yaşadığını Batı Ukrayna’da ve Karpatlarda çok farklı dilleri konuşan köyler olduğunu bilmiyor 57. Alayın yok edildiği meşhur Galiçya’nın bir kısmının Ukrayna’da bir kısmının Romanya’da olduğunu  bilmiyor iseniz Rusya / Ukrayna kapışmasını anlayamazsınız.

Sovyetler dağıldıktan sonra 1992’de 58 milyon nüfusa (yaklaşık o yılkı Türkiye nüfusu) ve geniş tarım alanlarına ve dev denizcilik firmaları bugün başta Odesa’daki Blacksea shipping /Karadeniz denizcilik firmasının içinin boşaltılıp İngiltere’ye taşındığını devletin elinde pek bir şey kalmadığını denizcilik firmalarının özel küçük armatörlükler firmaları haline dönüştüler. Ukrayna devletinin elinde İzmail’deki ve Mariupol’daki 2 devlet denizcilik firması dışında onlarda küçüldüler ticari filo kalmadı.

Tersaneler ki dünya üzerindeki en büyük 2. Tersaneler kompleksi Nikolayev şehrinde idi 3 ayrı tersane nerede ise bizim Anadolu’daki küçük bir şehrimiz genişliğinde olduğunu bugün ise pek bir iş yapmadıklarını ve limanlara sahip olduğunu bilmiyor iseniz Rusya / Ukrayna kapışmasını anlayamazsınız.

Hitler, Thule derneği / tarikatı ve Yahudi bağlantılarını ve bugün Polonya’nın Ukrayna sınırları içinde kalan birkaç ilinin olduğunu buralarda Ukrayna diline çok yakın olan Polonya dilinin / lehçenin konuşulduğunu batı Ukrayna da pek çok il ilçe ve köyde Bulgarca da dahil pek çok dilin konuşulduğunu bilmiyor iseniz Rusya / Ukrayna kapışmasını anlayamazsınız.

İkinci Dünya savaşındaki Sırpların Alman işbirlikçi faşistleri Çetnik’leri ve Ukrayna ‘da Stephan Bandera öncülüğündeki Neonazi Ukraynalıları bunların kaç Yahudi ve Polonyalının katili olduğunu bilmiyor iseniz Rusya / Ukrayna kapışmasını anlayamazsınız.

1990’lı yıllarda Leh Valesa yönetiminde Polonyalıların ABD gizli / açık desteği ile Sovyet /Rus imparatorluğu güdümünden kurtulma mücadelesi verip kurtulduklarını bilmiyor iseniz Rusya / Ukrayna kapışmasını anlayamazsınız.

Stalin döneminde Baltık memleketlerinden 50 bin çocuğun eğitim vs adları ile küçük çocukların tıpkı Osmanlıdaki Müslüman olmayan tebaadan yeniçeri yapılmak üzere toplanan çocuklar gibi Rusya’ya taşındığını ve asimile edildiğini bilmiyor iseniz Baltık Cumhuriyetlerinin Rus düşmanlığını ve Rusya / Ukrayna kapışmasını anlayamazsınız.

Rusça ile Ukraynacanın normalde birbirine çok yakın diller / lehçeler olduğunu ve Polonya dilinin de Slav olmalarından dolayı özellikle eski köylü aksanı olan Ukrayna dili ile çok yakın olduğunu bilmiyor iseniz Rusya / Ukrayna kapışmasını anlayamazsınız.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.