DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 21152280,43%
İstanbul
27°

AÇIK

13:11

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Prigojin’i kim öldürdü ya da gerçekten öldürüldü mü ?
  • Suyun Sesi
  • Gündem
  • Prigojin’i kim öldürdü ya da gerçekten öldürüldü mü ?

Prigojin’i kim öldürdü ya da gerçekten öldürüldü mü ?

ABONE OL
28.08.2023 05:09
Prigojin’i kim öldürdü ya da gerçekten öldürüldü mü ?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Prigojin ve ortağı medya pek tanımasa da eski KGB albayı Valery Utkin, Wagner’in kurucuları idi. Wagner son olaylardan sonra geçtiğimiz günlerde özel şirket olmaktan çıkartılarak Rus özel birliklerine katıldı. Dolayısı ile bu 2 eski devlet görevlisinin görevleri bitti ve artık yüzleri çok tanındığından gerçek manada emekli edilmiş oldular. İster Putin ya da Rus derin devleti ister batı katilleri olsa da sonuç değişmez sonları eğer Rusya’nın tam emekli etmek için yaptığı sahte bir operasyon olsun ister değil ise olay tamamen istihbaratların işi dolayısı ile gerçeğe ulaşmak çok zor ancak sonuçları üzerinden akıl yürüterek çözüm bulunmaya çalışılabilir.

Bu arada Rusya her ikisini de cesetlerinde Prigojin’i eksik parmağından Utkin’i ise dövmelerinden teşhis ettiler daha sonra DNA testleri ile kesin kanı koyduklarını dünyaya duyurdular.

Bugün Ukrayna nüfusunun 10 milyon üstü başta Polonya olmak üzere AB ülkelerine yayılmış vaziyetteler bence sayıları 2/3 milyonu bulan bir kesim ise zaten büyük bir kısmı öğrenci ya da ev alarak vatandaşlığa geçmiş şekilde Türkiye’ye yerleşmiş vaziyetteler. Keza Rusya’ya göçen kaçan yaklaşık 5 milyon civarı Ukrayna vatandaşı ve doğuda ayrılıkçı şehirlerdeki nüfusu da göz önüne alır isek; Ukrayna’da şu an 10 milyonun birazcık üstünde insan ya var ya yok… Ukrayna’daki savaş eğer bu sonbaharda bitirilemez ise önümüzdeki yılda devam edecektir belki de yıllarca. Tarım ve Tahıl koridoru diyenlerin hesabı bu az nüfusu kalan ülkenin Kerson’un batısında üretmekte oldukları hububatın batıya nakli içinse bunun zaten geçmişten beri uygulanan yollarını tekrar canlandırıldı. Kamyonlarla gerek Romanya gerek diğer komşu ülkeler üzerinden batıya taşımak Romanya limanlarını ve demiryollarını kullanmak vsvs. Bunun içinde geçenlerde rus füzelerinin hedefi olmuş olan İzmail ve Reni limanları kullanılıyor.

Rusya, şu anda batı yani ABD + AB’nin ve tabi ki NATO ortaklarının isteseler de istemeseler de kendisine karşı yürüttüğü üstü örtülü savaşı Çin desteği de olmadan Afrika’ya taşımaya başladı. Önemli bir sayıda Wagner mensubunun zaten var oldukları orta Afrika da özellikle Nijer’de yeni takviyelerle sanırım sayıları 5/10 bin arası olmak üzere barındırılmaya başlandı.

Wagner güçlerinin Ukrayna’nın doğusundan batısına nakli için zekice bir planla zaten Putin ile olan dostluğuna ve yaptığı işin önemine binaen Savunma Bakanı ve Rus Genel Kurmay Başkanı ile atışmakta olan Prigojin Wagner birliklerini Moskova’ya yürütür gösterilerek zaten mecburen takip edecekleri güzergâh üzerinden Polonya, Bela Rusya ve Kuzeybatı Ukrayna sınırına kaydırma işinin üstünü örttüler. Bir benzerini yüce Atamız Mustafa Kemal 26 Ağustos öncesi Ankara’da çay partisi düzenleyerek yapmıştı.

Birliklerin batıya başarı ile kaydırılması sağlandı ve bu süreçte Prigojin Moskova’da idi. Sanırım bu süreçte belki de onlarca defa Putin ile yüz yüze görüştüler. Putin affetmez diyenlerin atladığı konu bu. Putin Rus diyalektiği gereği Prigojin ile elbette görüşür konuşur neticede kanundışı işler de yapmış olsa çocukluk arkadaşı ve ortada birde Wagner var. Hoş Wagner artık devlet güçlerine katılmış vaziyette olsa da Prigojin ve esas teşkilatlandırmayı yapan Utkin halen Wagnerciler için mühim insanlardı.

Yüzlerce defa bindiğim o Rus uçakları belki konforlu değildi belki iç hava basınç ayarlarında sıkıntılar vardı bir yığın basit sorunlara rağmen düşmek gibi bir dertleri olmadı olamazda. Rus teknolojisi basittir konforsuzdur belki 20/30 yıl geriden gelir ancak kara deniz ve hava araçlarının tamiri ve bakımı kolay ve üzerlerindeki insanlarca bile yapılabilir vaziyettedir. Arıza ve düşme olasalığını unutulması gereken şeylerin başında gelir.

Bu arada durduk yerde Ukrayna devlet başkanı Volodimir Zelenski sahneye çıkarak bizim bu olayla alakamız yok deyiverdi ya da dedirtildi.

Peki kaçımız biliyor Prigojin’in ve yakın çalışma arkadaşlarının uçağının Sen Petersburg’a doğru uçuş yaptığı anda hem de tamda o anlarda Ukrayna dronlarının Moskova semalarında saldırıda olduklarını bunlardan biri ya da birkaçı  malum uçağa saldırmış olamaz mı ?

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.