DOLAR 32,1952 -0.1%
EURO 34,9897 0.11%
ALTIN 2.426,370,34
BITCOIN 2196159-1,26%
İstanbul
°

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

  • Suyun Sesi
  • Gündem
  • Kaptanın Gemi Otopilottayken Köprüüstünü terk etmesi Bir Balıkçı Gemisinin Karaya oturmasına neden oldu

Kaptanın Gemi Otopilottayken Köprüüstünü terk etmesi Bir Balıkçı Gemisinin Karaya oturmasına neden oldu

ABONE OL
11.05.2022 00:11
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Amerikan Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurulu ( NTSB ), Washington’da yaptığı açıklama da, bir Kaptanın St. Marys Nehri’ni otomatik pilotta geçerken köprüüstünü terkederek gözcüsüz, gözetimsiz bırakma kararının, Georgia, Cumberland Adası’nın güneyinde bir balıkçı gemisinin karaya oturmasına ve batmasına neden olduğunu söyledi.

9 Haziran 2021’de, gemi St. Marys Giriş kanalının kuzey iskelesinde karaya oturduğunda, Sage Catherine Lane, St. Marys Nehri’nden gidiş yolunda ilerliyordu. Sage Catherine Lane adlı balıkçı gemisi balast suyusu basmaya başladıktan sonra, üç kişilik mürettebat gemiyi terk etti ve balıkçı gemisi yakındaki bir gemi tarafından kurtarıldı. Sage Catherine Lane daha sonra gemide yaklaşık 2.300 galon yakıt, motor yağı ve hidrolik yağı ile battı. Bir mürettebat hafif yaralandı. Geminin toplam zararı 1 milyon dolar olarak açıklandı.

​​Gemi çıkış yolundayken, Kaptan, geminin giriş yönünün dışında kalmasını sağlamak için geminin otopilotunu ayarladı. Bir telefon görüşmesini yanıtladı ve köprüüstününden ayrıldı. Kısa bir süre sonra, Kaptan geminin aniden limana doğru döndüğünü gördü acilen Köprüstüne döndü ve dümeni ele alarak iskeleden uzaklaşmayı denedi ancak S Catherine Lane iskeleye çarptı ve karaya oturdu. Gemi, karaya oturduktan üç gün sonra bir fırtınanın ardından parçalandı ve battı.

Balıkçı gemisi karaya oturmadan iki gün önce, gemi St. Augustine’e doğru ilerlerken Kaptan dümeni otopilottan ayıramadı ve dümenin kontrolünü ele alamadı. Bunun üzerine Kaptan, otopilot sistemini inceledi ve dümen kutusundaki dümen açısı göstergesi ve dümen açısı sensörü ile ilgili sorunlar buldu. Başlangıçta bulduğu çözümler işe yaramış gibi görünse de ; Balıkçı teknesinin limana gidişine karşı Kaptanın dümeni ele alarak keskin dönüş yapmaya çalışmasında sistemin başarısız olduğunu ve dümenin karşılamak için etkili olmadığı görüldü.

Raporda, “Özellikle dar bir navigasyon kanalı, iki iskele ve gemi trafiğini içeren St. Marys Girişi gibi alanlarda gezinirken, dümen evini gözetimsiz bırakmak ihtiyatsızlıktır” dedi. “Kaptan, otopilot devreye girdikten sonra Köprüüstünde kalsaydı, otopilot sistemi bozulduktan ve dümenin limana dönmesine neden olan sapmaya hemen dümeni ele alarak engel olabilir ve geminin kontrolünü ele geçirebilirdi.”

NTSB, Sage Catherine Lane’in karaya oturmasının muhtemel nedeninin, gemi St. Marys Girişinden otopilot ile geçerken kaptanın köprüüstünü gözetimsiz bırakma kararı olduğunu belirledi ve otopilot arızalandığında geminin rotasını değiştirmeye ve duruma el koymak için kendisine yeterli zaman kalmadı. Geminin rotasını değiştiremeyerek ve geminin iskeleye çarparak batmasına neden oldu.

“Otopilot kullanımı, operatörü uygun bir navigasyon saati yürütme sorumluluğundan kurtarmaz. Otopilot kullanımı, bir operatörün kapalı sularda tekerlek yuvasını veya köprüyü gözetimsiz bırakması için bir gerekçe olmamalıdır” dedi. “Kanallarda ve limanlarda gezinme, trafik, karşılaşılan akımlar ve sık rota değişiklikleri nedeniyle daha hızlı tepki süreleri ve daha düşük hızlar nedeniyle daha fazla dümen gerektirir. Bu nedenle, bir liman girişinde veya dar bir kanalda otopilot kullanımı genellikle önerilmez veya yasaklanır.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.