DOLAR 33,1075 0.07%
EURO 36,0811 -0.27%
ALTIN 2.580,92-0,76
BITCOIN 2123563-0,74%
İstanbul
30°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

İsrail Gaz sondajında Lübnan sınırına dayandı

İsrail Gaz sondajında Lübnan sınırına dayandı

ABONE OL
19.06.2022 16:46
İsrail Gaz sondajında Lübnan sınırına dayandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Lübnan ile deniz anlaşmazlığı İsrail’in doğal gaz sondajını tehdit ediyor
İsrail, Lübnan ile olan deniz sınırı anlaşmazlığına bir çözüm bulunabileceğini ve böylece Energean’ın Karish sahasında 2022’nin üçüncü çeyreğinde sondaja başlayabilmesini umuyor.

Beş haftalık deniz yolculuğundan sonra, doğal gaz platformu Karish FPSO, 5 Haziran’da İsrail kıyıları açıklarında belirlenen yere ulaştı. Gelişinden kısa bir süre sonra, operasyon ekipleri teçhizatı gaz kuyularına ve boru şebekelerine bağlamaya başladı. Yüzer platform, sondajlı doğal gazın üretimi, depolanması ve boşaltılması için hizmet etmelidir. Energean, yeni teçhizatın Eylül ayına kadar çalışmaya başlayacağını söyledi. Yeni teçhizat, İsrail Karish ve Tanin rezervuarları için gaz üretim lisanslarına sahip olan Yunan Energean firması tarafından devreye alındı.

Energean CEO’su Mathios Rigas, teçhizatın gelmesinden sonra şunları söyledi: “Bu, Karish’ten ilk gazın teslim edilmesinde ileriye doğru atılmış büyük bir adımdır. … Karish ilk gazı, yeni tanımlanan Olympus Bölgesi’nin ticarileştirilmesi yoluyla ilerlememizi sürdürmeyi ve katkıda bulunmayı dört gözle bekliyoruz. bölge için enerji güvenliği ve arz rekabeti.”

İsrailli yetkililer, sondaj ve İsrail doğalgazını ihraç etme çabalarını ilerleten teçhizatın gelişini memnuniyetle karşıladı. Aslında, 30 Mayıs’ta Enerji Bakanı Karine Elharrar, “İsrail’in dördüncü doğal gaz keşfine başlıyoruz. İsrail, kendisini ciddi bir enerji krizinde bulan Avrupa’ya yardım etmek için çaba sarf ederken, aynı zamanda [ İsrail’in] yerel ekonomisi. … İsrail gazını ihraç etmek için gerçek bir fırsatımız var.”

Platformun İsrail’in karasularındaki en kuzeydeki gaz rezervuarı olan Karish gaz sahasına gelişi, İsrail ile Lübnan arasında iki ülkenin deniz sınırı konusunda eski bir tartışmayı yeniden alevlendirdi. Daha doğrusu, ekonomik kazançlar için deniz bölgelerini keşfetme hakkı hakkında. İsrail makamları, platformun belirli konumunun tartışmalı bölgede olmadığını iddia ediyor, ancak bu diplomatik gerilimlerin yükselmesine engel değil.

İsrail’in doğal gaz geliştirme programının kayda değer başarısı ve bunun sonucunda nispeten düşük enerji maliyetleri, İsrail’e ve gaz üretimi yapan şirketlere önemli gelirler getirdi. Bu, bölgesel oyuncuların gözünden kaçmadı. Yine de, deniz sınırı anlaşmazlığı nedeniyle, büyük uluslararası şirketler Lübnan tarafında yer almak konusunda isteksizler. Bununla birlikte, Kudüs, bir yanda Ukrayna’daki savaşın bir sonucu olarak Avrupa’da artan doğal gaz talebinin, diğer yanda Lübnan’daki korkunç ekonomik krizin, Beyrut’u anlaşmazlığı çözmek için müzakereleri sürdürmeye itebileceğini tahmin ediyor.

Bir hatırlatma olarak, İsrail Lübnan ile olan deniz sınırını, son kıyı kara sınırı noktasından 90 derecelik basit bir açıyla uzanan bir çizgiyle işaretliyor. Lübnan, kara sınırının doğrudan bir devamı olarak sınırı haritalamayı tercih ediyor. Tartışmalı alan, yaklaşık 850 kilometrekarelik (328 mil kare) üçgen şekilli bir bölge oluşturuyor.

İki ülke arasında benzeri görülmemiş müzakereler Ekim 2020’de başladı. Ancak daha sonra Lübnanlılar, Birleşmiş Milletler’e sundukları orijinal çizgiden çok daha güneyde yeni bir sınır çizgisi sundu. Yeni Lübnan hattı, Karish rezervuarının kuzey kısmı da dahil olmak üzere İsrail’in ekonomik sularına ulaşıyor, ancak hakları Energean’a ait olan platform veya sondaj alanını içermiyor.

Ekim 2020 müzakereleri inişli çıkışlı bir başlangıç ​​yaptı. Ardından, 2021’in başında, ABD Başkanı Joe Biden’in danışmanı Amos Hochstein, görüşmelerde arabuluculuk yapmak üzere atandı. Hochstein, Biden yönetimindeki görevine atanmadan önce Amerikan enerji şirketlerine danışman olarak hizmet etmişti. İki partiye yaratıcı bir çözüm önerdi ve konuyu görüşmek üzere Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun ve Başbakan Najib Mikati ile birkaç kez bir araya geldi.

Bu görüşmeler Mayıs 2021’de durma noktasına geldi. Energean’ın sondaj platformunun Karish rezervuarına gelişi sorunu bir kez daha gündeme getirdi. Lübnan’daki bir diplomatik kaynak Al-Monitor’a yaptığı açıklamada, bunun dolambaçlı bir şekilde Aoun ve Mikati’ye müzakereleri yenileme fırsatı verdiğini söyledi. Ancak bunu yapabilmek için İsrail ile uğraşırken kararlı görünmeleri gerekir. Bu durum hakkında yayınladıkları sert açıklamaları açıklayabilir. Mikati, İsrail’in “Lübnan’ın deniz zenginliklerine tecavüz ettiğini ve tartışmalı bir bölgede bir oldubittiyi empoze ettiğini” söyledi ve bunu “son derece tehlikeli” olarak nitelendirdi. Hizbullah Genel Sekreteri Hassan Nasrallah, kuleyi vurmakla tehdit etti.

İsrail bu tehditleri beklemedi. Elharrar, Savunma Bakanı Benny Gantz ve Dışişleri Bakanı Yair Lapid tarafından yapılan ortak açıklamada, “İsrail Devleti stratejik varlıklarının korunmasına öncelik veriyor ve haklarına uygun olarak onları ve altyapısının güvenliğini savunmaya hazır. Aynı zamanda Lübnan Devletini deniz sınırına ilişkin müzakereleri hızlandırmaya çağırıyoruz. Gaza dayalı enerji kaynaklarının bulunması Lübnan ekonomisine ve vatandaşlarına büyük ölçüde yardımcı olabilir ve bu konudaki diyaloğu ilerletmek Lübnan Devleti’nin çıkarınadır. Bunun gerçekleşeceğini umuyoruz” dedi.

Rigas Al-Monitor’a üç bakanın ortak açıklamasının her şeyi anlattığını söyledi. “Bu [diplomatik anlaşmazlık] Energean için bir sorun değil. Hükümetlerin meselesidir. İsrail hükümetine tam güvenimiz var ve onun stratejik varlıklarını ve ulusal güvenliğini koruyacağına güveniyoruz. Buraya yatırım yapan herkes, yatırımlarının İsrail hükümeti tarafından korunacağının tamamen farkındadır. Ben kendim Karish platformuna uçup geceyi orada geçireceğim. Bu konuda kendimi çok güvende hissediyorum” dedi.

Energean ve İsrail için riskler çok büyük. 9 Mayıs’ta Energean, Karish’ten yaklaşık 20 kilometre (12 mil) uzaklıkta bulunan İsrail sularında Energean’ın beşinci başarılı keşfi olan Athena arama kuyusunda İsrail sularında başka bir gaz keşfi yaptığını açıkladı. İsrail’in doğal gaz gelirleri 2021’de 380 milyon dolarlık rekor kırdı.

Hochstein, anlaşmazlığı çözmenin yolları hakkında Aoun ve Mikati ile görüşmek üzere bu hafta Beyrut’a gelecek. Konuya dahil olan Amerikalı ve İsrailli kaynaklara göre, Hochstein Lübnan’a gelişini, İsrail ile müzakerelerinde benimsediği en uç konumdan (Hat 29 olarak bilinir) geri çekilerek görevlendirdi.

Tartışmalar, Lübnan’ın başlangıçta BM’ye sunduğu, Hat 23 olarak bilinen orijinal hat ve Hat 1 olarak bilinen İsrail’in sunduğu hat üzerinde odaklanacak. Al-Monitor’a bir diplomatik kaynak, isminin açıklanmaması koşuluyla söyledi. Lübnanlı kaynağa göre, Aoun ve Mikati’nin Energean platformunun Karish rezervuarına varması üzerine daha agresif açıklamaları, müzakerelerdeki daha uç pozisyondan vazgeçtikten sonra sert bir duruşa işaret etmeyi amaçlıyordu.

İsrail, Lübnan sınırındaki gaz rezervuarlarının adil bir şekilde bölünmesi de dahil olmak üzere bir çözüme ulaşmaya istekli ve hazır olduğunu söylüyor. İsrail’deki genel varsayım, Aoun ve Mikati’nin bir çözüm geliştirmeye hazır olmalarının, özellikle Hochstein’ın özellikle çekici bir teklif sunması durumunda, müzakerelerin yenilenmesiyle sonuçlanabileceği yönünde.

Kaynak: AlMonitor / Danny Zaken

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.