DOLAR 33,1223 0.1%
EURO 36,0879 -0.22%
ALTIN 2.581,90-0,72
BITCOIN 2124642-0,91%
İstanbul
30°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

İnsansız gemiler 5 ay sonra üslerine döndü

İnsansız gemiler 5 ay sonra üslerine döndü

ABONE OL
05.02.2024 10:46
İnsansız gemiler 5 ay sonra üslerine döndü
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Kıyısal savaş gemisi Gabrielle Giffords, 7 Eylül 2023’te insansız savaş gemileri Ranger ve Mariner ile bir dizilişe liderlik ediyor. (MC2 Jesse Monford/ABD Donanması)

ABD Donanması, insansız savaş gemiilerinin yeteneklerinin mürettebatlı filo operasyonlarına nasıl entegre edileceğine yönelik Pasifik test konseptlerinde beş ay harcayan dört insansız gemiden oluşan ilk konuşlandırmayı tamamladı.

İnsansız (unmanned) gemiler (Sea Hunter, Sea Hawk, Mariner ve Ranger) 7 Ağustos’ta Güney Kaliforniya’dan ayrıldı ve 15 Ocak’ta geri döndü. Sea Hunter ve Sea Hawk, Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı’nın bir çalışması sonucunda ortaya çıktı; diğer ikisi Stratejik Yetenekler Ofisi’nin Overlord programından geliyor.

İnsansız savaş gemisi Bölüm Bir’in başkanı Jeremiah Daley’in Salı günü gazetecilere verdiği demeçte söylediklerine göre: Gemiler ,Bu beş aylık süre boyunca dört prototip toplamda 46.651 deniz mili yol kat etti ve Japonya ve Avustralya’daki limanları ziyaret etti. Ayrıca her biri denizde 50 gün kadar süreyle “neredeyse yalnızca” otonom modda görev yaptığını anlattı.

Daley, ABD Pasifik Filosu tarafından denetlenen konuşlandırmanın, insansız gemileri, operasyonel gemilerde gerçek denizciler ve denizcilerin bulunduğu ileri konuşlandırılmış bir ortama yerleştirmeyi ve mevcut operasyon konseptlerini, mürettebat varsayımlarını, öngörülen bakım ihtiyaçlarını ve daha fazlasını test etmeyi amaçladığını söyledi.

Daley, konuşlandırmanın başarılı olduğunu ve operasyon ve sürdürme konseptlerinin prime time’a neredeyse hazır olduğunu söyledi. Donanma bugün ilk operasyonel büyük veya orta boy USV’nin inşasını sipariş ederse, gemi filoya teslim edilene kadar konseptlerin geliştirilip uygulamaya hazır hale getirilebileceğini açıkladı. Ancak insansız gemilerin filoya katılabilmesi için daha pek çok teste gereksinim duyulduğunu bildiklerini de söyledi.

İnsansız yüzey gemisi Ranger, 15 Eylül 2023’te her iki gemi de Pasifik Okyanusu’ndan geçerken ABD Donanması destroyeri Shoup’un peşinde. (MC2 Jesse Monford/ABD Donanması)

Gemilerin komuta ve kontrolü başarılıydı.

Sea Hunter ve Sea Hawk’ın, gemiyi yalnızca limana giriş ve çıkış sırasında kontrol etmek için kullanılan küçük bir köprü dışında, insanlara kalacak yer yok.

Daley, Ranger ve Mariner’ın isteğe bağlı olarak insanlı olduğunu ancak gemideki personelin zamanlarının büyük çoğunluğunu otonom modda görevlendirmek için harcadıklarını söyledi.

Gemiler daha sonra Kaliforniya’nın Hueneme Limanı’ndaki İnsansız Operasyon Merkezi’ndeki veya bölgedeki başka bir ABD Donanması gemisindeki personel tarafından kontrol ediliyor.

Daley, kendisi ve bölüm personelinin gemileri karadan ve denizden kontrol etmek için farklı sayıda operatör kullanarak, farklı sayıda gemiyi tek bir konsoldan kontrol ederek, kontrolü farklı şekillerde aktararak ve daha fazlasını yaparak bunun tek bir yol haline geldiğini söyledi. operasyon kavramının en olgun yönlerinden biridir.

Ancak daha fazla çalışma gerektiren bir alan, USV’yi ve yükünü daha geniş sensör ve atıcı ağına entegre etmektir. Daley, USV’lerin havada, yüzeyde ve deniz altında çalıştıklarını söylemek dışında, ne tür yüklerle çalıştığını belirtmeyi reddetti.

Ancak operasyonları daha iyi bir entegrasyona olan ihtiyacın altını çizdi. ABD Hint-Pasifik Komutanlığı Müşterek Yangın Ağı ile birleşmenin, USV’lerin topladığı verilerden Donanmanın geri kalanı ve ortak kuvvet tarafından en iyi şekilde yararlanılabilmesini sağlamak için “varsa bu dikişleri kapatmak” için alanın bulunduğu bir örnek olduğunu söyledi.

Bunlardan bazıları Donanmanın geliştirmekte olduğu ve gelecekteki Büyük USV’lere kurulacak olan Entegre Savaş Sisteminin sahaya sürülmesiyle gelecek. Daley, Mariner’in şu anda sanallaştırılmış Aegis Savaş Sisteminin bir versiyonunu kullandığını ancak servis üyelerinin, kendi operasyonlarını desteklemek için insansız bir gemiden nasıl yararlanabileceklerini temel alarak daha fazla entegrasyon istediklerini söyledi.

Entegre Savaş Sistemi tamamlandığında, aynı yazılım Donanmanın tüm mürettebatlı gemilerinde ve Büyük USV’de çalışacak ve verilerin daha kusursuz bir şekilde paylaşılmasına olanak tanıyacak.

İnsansız savaş gemileri Ranger ve Mariner, 27 Eylül 2023’te Japonya’nın Mogami sınıfı firkateyni JS Kumano ile birlikte yola çıkıyor. (MC2 Jesse Monford/ABD Donanması)

İnsansız gemilerin filo operasyonlarında kalıcı bir demirbaş haline gelmesinden önce yapılacak daha çok iş olsa da Daley, konuşlandırma sırasında filodan gelen heyecanın açık olduğunu söyledi; özellikle de Pasifik’e yayılmak isteyen amfibi ve yedek güçlerin yanı sıra her iki avantajdan da. ve savaş alanının ortak bir resmine katkıda bulunun.

Daley, özellikle III. Force 76 ve Japonya’nın Okinawa kentindeki entegre Navy-Marine karargah personeli.

Daley, “7. Filo’da yedek kuvvet ve deniz kuvvetleri olarak operasyonları birlikte nasıl yürüteceğimiz konusunda çok sayıda olumlu geri bildirim ve çok sayıda çok iyi gelişme var” dedi.

Kaynak : defensenews, Megan Eckstein

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.