DOLAR 32,4018 0.13%
EURO 34,5887 0.44%
ALTIN 2.458,520,83
BITCOIN 21504293,80%
İstanbul
18°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Gemi inşaada yeşil enerjiye geçiş hızlandı

ABONE OL
11.05.2022 02:37
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Deniz taşımacılığının tüm gücüyle yeşil enerjiye geçişi : Bu yıl siparişlerin % 63’ü alternatif yakıtlı makinalar için yapıldı.

Deniz taşımacılığında gemilerin bu yıl kullanımlarının gerçek ekonomikliği artmasa bile rekor sayılarda yeni yakıt çeşitlerine geçiş yapıyor. Clarkson Research Services tarafından derlenen verilere göre, 2022’de şimdiye kadar ilk kez siparişlerin çoğunluğu – gt bazında % 63 – alternatif yakıt kapasiteli makinalar için oldu; bu, önceki iki yılda yaklaşık %30’du.

LNG, geçen yıl siparişlerin sadece %28’ini oluştururken, 2022’de şimdiye kadarki siparişlerin %59’unda yer alarak bugün lider alternatif yakıt olmaya devam ediyor.

Bugüne kadarki diğer alternatif yakıtlı üniteler için siparişler, metanol kapasiteli dört konteyner gemisini ve bir dizi LPG/etan yakıtlı LPG taşıyıcısını içeriyordu. Batarya/hibrit gemiler de 2022’de şimdiye kadar 26 siparişle gemi sayısında önemli bir paya sahip.

Clarksons, en son haftalık raporunda, “Bazı mal sahipleri şimdiden ‘yakıt opsiyonelliğini’ tercih ediyor (2022’de LNG kapasiteli artı amonyak/metanol için ‘hazır’ birimler için şimdiye kadar 20’den fazla sipariş ile),” dedi Clarksons.

Alternatif yakıtlı yeni inşalar ilk kez çoğunlukta olsa da, mevcut LNG çift yakıtlı gemilerin ne kadarının daha ucuz, geleneksel mazot yakıtının aksine gerçekten gaz yaktığı tartışmalıdır.

Bu yıl birçok çift yakıtlı gemi, LNG’den çok daha ucuz olduğu için çok düşük kükürtlü fuel oil ile çalışmaya başladı.

Yüksek LNG fiyatları, yakıtın en erken savunucularından bazılarını bu yıl çıkarlarını soğutmaya zorluyor. Splash, Avrupa’daki büyük konteyner hatlarından birinin, bu yılın başlarında kapalı kapılar ardında düzenlenen bir etkinlikte, LNG fiyatlarının yükselip yükselmeyeceğini beklediği ve gördüğü için tüm LNG gemisi yatırım planlarının beklemede olduğunu söylediğini duydu.

Kaynak: Splash. Sam Chambers

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.