DOLAR 33,1157 0.1%
EURO 36,1002 -0.18%
ALTIN 2.574,13-1,01
BITCOIN 2129268-0,85%
İstanbul
30°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Dünya Denizcilik Konseyi  öncü oldu

Dünya Denizcilik Konseyi öncü oldu

ABONE OL
21.03.2024 10:20
Dünya Denizcilik Konseyi  öncü oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünya Denizcilik Konseyi, yasa dışı yaban hayatı kaçakçılığıyla mücadele için mücadeleye öncülük ediyor.

Yaban hayatı suçları biyolojik çeşitliliğe, yerel ve ulusal ekonomilerin yanı sıra ulusal ve uluslararası güvenliğe yönelik önemli bir tehdit oluşturmaya devam ediyor. Yaban hayatının yasa dışı ticareti yalnızca sayısız türü tehlikeye sokmakla kalmıyor, aynı zamanda ekosistemlerin istikrarını da zayıflatıyor ve dünya çapındaki toplulukların geçim kaynaklarını tehlikeye atıyor. Bu sorunun ciddiyetinin farkında olan 10 kuruluş, küresel tedarik zincirlerinde farkındalığı ve dikkati artırarak yasadışı yaban hayatı kaçakçılığıyla mücadele etmek için güçlerini birleştirdi.

Özellikle deniz trafiği yasa dışı malların ticaretine karşı savunmasız olmaya devam ediyor. Canlı hayvanlar, hayvan ürünleri, bitkiler ve kereste de dahil olmak üzere yasa dışı ticareti yapılan yaban hayatının %72-90’ının denizcilik sektörü aracılığıyla kaçırıldığı tahmin ediliyor.

Deniz yoluyla taşınan ticaretin büyük hacmi, daha hızlı, tam zamanında teslimat talebi ve intermodal tedarik zincirlerinin artan karmaşıklığı nedeniyle suçlular, kaçak malların trafiğini sağlamak için küresel denizcilik tedarik zincirlerindeki zayıflıklardan giderek daha fazla yararlanıyor.

Yasadışı yaban hayatı kaçakçılığına karşı mücadeleyi hızlandıran 10 uluslararası kuruluş, Dünya Denizcilik Konseyi öncülüğünde, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Küresel Çevre Fonu ve Küresel Yaban Hayatı Programı tarafından desteklenen, TRAFFIC ve WWF işbirliğiyle başlatılan bir girişimde güçlerini birleştirdi. BIC, Global Shippers Forum, Uluslararası Hayvan Refahı Fonu ve TT Kulübü’nün ortak sponsorluğunda gerçekleştirilmektedir. Birlikte, tüm tedarik zinciri katılımcıları için alınacak önlemlere ilişkin tavsiyeler, suç sayılan yaban hayatı ticaretinin belirlenmesine yardımcı olacak sorulacak sorular ve şüpheli faaliyetlerin bildirilmesine ilişkin rehberlik içeren pratik kılavuzlar hazırladılar. Eşlik eden bir ‘Kırmızı Bayraklar’ belgesi, tedarik zincirinde yer alan tüm bireyler için günlük bir referans görevi görür.

“Yasadışı yaban hayatı kaçakçılığıyla mücadele, uluslararası konteynerli tedarik zincirleri arasında işbirliği gerektiren ortak bir sorumluluktur. İlgili kuruluşların yaptığı bir açıklamada, başta konsolidatörler ve paketleme veya taşıma için mal alan kişiler olmak üzere ilgili tüm tarafların, yasadışı yaban hayatının nakliyesini önlemek için proaktif adımlar atması gerektiği belirtiliyor. Bu, kargoların meşruluğunun doğrulanmasını, gönderilerin uygun şekilde mühürlenmesini, risk değerlendirmelerinin yapılmasını ve ulusal yetkililerin uygun şekilde şüpheli faaliyetlere karşı derhal uyarılmasını içerir.

Başkanı ve CEO’su John Butler, “Tedarik zinciri genelinde bu suç faaliyetinin nasıl tespit edilip ele alınacağı konusunda farkındalığı artırmak için birlikte çalışarak, küresel denizcilik tedarik zincirlerinin suç faaliyetleri için kullanılmasını önleyebilir ve nesli tükenmekte olan türleri dünya çapında koruyabiliriz” dedi. Dünya Denizcilik Konseyi, gemi taşımacılığının lobi grubu.

Vietnam’ın Haiphong limanındaki gümrük memurlarının geçen Mart ayında yapılan bir sevkıyatta yedi ton fildişi ortaya çıkardığı yukarıdaki resim, limanın şimdiye kadarki en büyük fildişi tespitidir.

Konteyner Angola’dan yola çıktı ve Singapur’a geçti ve fıstık içerdiği beyan edildi. Kaçakçılar sıklıkla, tespit edilmelerini önleyeceği umuduyla sevkiyatın menşeini gizler.

Kaynak: Splash, Sam Chambers

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.