DOLAR 33,1725 0.2%
EURO 36,1449 -0.13%
ALTIN 2.582,61-0,69
BITCOIN 2124938-0,74%
İstanbul
30°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Çin 3. Uçak gemisini de denize indirdi

Çin 3. Uçak gemisini de denize indirdi

ABONE OL
17.06.2022 20:59
Çin 3. Uçak gemisini de denize indirdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uçak gemisi, ulusal çıkarların korunmasına yardımcı olacaktır. İki selefine kıyasla yurtiçinde ve yurtdışında daha az çember oluşturmuş olabilir, ancak Fujian uçak gemisinin Cuma günü denize indirilmesi, Halk Kurtuluş Ordusu Donanmasının modernizasyonunda bir dönüm noktasıdır.

Uçak fırlatmak için elektromanyetik bir mancınık sistemine sahip ilk yerli uçak gemisi ve PLA Donanmasının bu tür üçüncü gemisi – Liaoning ve Shandong’dan sonra – ülkenin artık gelişmiş, geleneksel olarak çalışan uçak gemilerini bağımsız olarak tasarlama ve inşa etme uzmanlığına sahip olduğunu gösteriyor.

Fujian, blokaj cihazlarıyla donatılmıştır ve 80.000 tondan fazla deplasmanın tona sahiptir. Fujian’ın Şanghay’daki Jiangnan Tersanesi’nde, hem Liaoning hem de Shandong’un Liaoning eyaletindeki Dalian Tersanesi’nde inşa edilmiş olması, Çin’in en büyük iki tersanesinin artık uçak gemileri inşa etme kapasitesine sahip olduğunu gösteriyor.

2012’de Liaoning’in hizmete girmesinden bu yana geçen 10 yıl içinde – Sovyetler Birliği’nin yarı inşa edilmiş Amiral Kuznetsov sınıfı Varyag uçak gemisinin gövdesinden inşa edildi – Çin, uçak gemileri tasarlama ve inşa etme sanatında ustalaştı. kapsamlı endüstriyel tasarım ve üretim sistemi.

Liaoning’in gemideki uçak mürettebatını eğitmek için bir üs olmasıyla, Shandong’un 2019’da devreye alınması – Liaoning’de modellenen ve kalkış yapabilecek uçakların boyutunu ve sayısını sınırlayan kayakla atlama fırlatma sistemini kullanan ilk yerli olarak inşa edilmiş uçak gemisi. hafif bir rampa – PLA Donanmasının bir uçak saldırı grubunun ortak savaşında değerli ilk elden deneyim kazanmasına yardımcı oldu.

Liaoning ve Shandong’un devriye ve tatbikatlar için giderek daha fazla kullanılmasıyla Çin, bölgede deniz barışını ve istikrarını korumak için caydırıcılık kapasitesini artırmak için başka bir uçak gemisine ihtiyaç duydu. Fujian, deniz denemelerini tamamlayıp hizmete girdikten sonra bu işi yapabilir. Aslında Çin’in kıyılarını, deniz bölgelerini ve stratejik çıkarlarını korumak için en az üç uçak gemisine ihtiyacı var.

Ancak PLA Donanmasının, gerçek muharebe kapasitesinden farklı olarak gemi yer değiştirme kapasitesi bakımından dünyanın en büyük donanması haline gelmesi, Çin’in tamamen savunma amaçlı olan savunma politikasını değiştirdiği anlamına gelmiyor. PLA Donanmasının odak noktası, ülkenin gereksinimlerini karşılayabilmesi ve temel kalkınma çıkarlarının yanı sıra egemenlik ve toprak bütünlüğünü savunabilmesi için daha büyük değil, daha güçlü olmaktır.

Çin, büyük bir deniz gücü olmasına rağmen, dünya barışını savunmaya ve doğal afetler ve diğer acil durumlar sırasında kurtarma ve yardım operasyonlarını üstlenmek, insani yardım sağlamak ve denizlerde güvenliği sağlamak dahil olmak üzere uluslararası sorumluluklarını yerine getirmeye kararlı olduğundan, donanmasının modernizasyonu olacaktır. barışı seven tüm ulusların ortak çıkarlarını korumada uzun bir yol kat etmek.

Kaynak : China Daily

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.