DOLAR 33,1137 0.09%
EURO 36,0968 -0.22%
ALTIN 2.582,22-0,71
BITCOIN 2124146-0,60%
İstanbul
30°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Zelenski : Ukrayna Büyük İsrail olacak !

Zelenski : Ukrayna Büyük İsrail olacak !

ABONE OL
05.02.2024 10:46
Zelenski : Ukrayna Büyük İsrail olacak !
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Artık mızrak çuvala sığmıyor daha önceki yazılarımda anlattıklarım birer birer doğrulanmaya başladı. Geldiğimiz nokta da aslında başlık Ukrayna için ne dediysem o olacak olmalıydı ama bu seferde Zelenski’nin ne dediği gözden kaçacaktı.

Savaştan sonrası için Zelenskyy Ukrayna’nın ‘büyük İsrail’ olmasını istiyor. Aslında Polonya ve Beyaz Rusya sınırında küçük bir yer isteselerde Rusya ona da müsaade etmeyecektir. ABD ve Nato tarafından aldatıldıklarını çok yakın bir zamanda oda onu yönlendiren tv sahibi patronu da görecektir.

Aşağıda basına verdiği demeç sonrası www.atlanticcouncil.org sitesindeki yazı resmi olmasa da Nato ve ABD görüşlerini içeriyor her ne kadar gerçekleşmeyecek de olsa…

Bu hafta gazetecilere konuşan Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, ülkesi için gördüğü geleceği alışılmadık terimlerle tanımladı: “büyük İsrail”.

Kendisi, “tamamen liberal” bir devlete dair umutların gittiğini, bunun yerini silahlı savunma kuvvetlerinin sinema salonlarında ve süpermarketlerde devriye gezdiği muhtemel gerçekliğinin aldığını söyledi. Zelenskyy, “Güvenliğimizin önümüzdeki on yıl içinde bir numaralı konu olacağından eminim” dedi.

Rus kuvvetlerinin Kiev çevresinden çekilmesi, Ukrayna’nın Kremlin işgalinin ilk aşamasını başarılı bir şekilde geri püskürttüğünü gösterirken, Zelenskyy’nin bu çatışmanın bir sonraki ve muhtemelen çok daha uzun aşamasına nasıl hazırlanacağını düşünmesinin zamanı geldi.

Peki “büyük İsrail” ile neyi kastediyor? Dört kattan daha küçük bir nüfusa ve çok daha az bir bölgeye sahip olan Yahudi devleti, en uygun karşılaştırma gibi görünmeyebilir. Ancak karşı karşıya olduğu bölgesel güvenlik tehditlerinin yanı sıra son derece hareketli nüfusunu da düşünün: Savaş halindeki iki ülke, düşündüğünüzden daha fazlasını paylaşıyor.

Dolayısıyla, eğer Zelenskyy gerçekten Ukrayna için bir model olarak İsrail’i düşünüyorsa, benimsetmek için düşünebileceği temel özelliklerden bazıları şunlardır (bunlardan bazıları bugün halihazırda geçerlidir):

Önce güvenlik: Her İsrail hükümeti her şeyden önce güvenliği sağlayacağına söz verir ve bu söze göre değerlendirileceğini bilir. Yalnızca politikacılar değil, sıradan vatandaşlar da hem sınırların ötesinden hem de iç kaynaklardan gelen güvenlik tehditlerine çok dikkat ediyor ve halkın büyük bir kısmı kimi seçeceğini yalnızca bu ölçüme göre seçiyor.
Tüm nüfus bir rol oynuyor: İsrail modeli, Zelenskyy’nin sivil alanlara konuşlandırılan güvenlik hizmetleri vizyonunun ötesine geçiyor: İsrailli genç yetişkinlerin çoğu orduda görev yapıyor ve birçoğu da hizmetlerinden sonra güvenlikle ilgili mesleklerde çalışıyor. Ortak bir amaç vatandaşları birleştirir ve onları ortak fedakarlığa katlanmaya hazır hale getirir. Siviller güvenlik protokollerine uyma ve bu amaca katkıda bulunma sorumluluğunun bilincindedir. Hatta bazıları bunu yapmak için (sıkı denetim altında olsa da) kendilerini silahlandırıyor. Ukrayna toplumunun toplu savunma konusunda yaygın seferberliği, ülkenin bu potansiyele sahip olduğunu gösteriyor. Zelenskyy, yorumlarında güvenliğin “her evin, her binanın, her insanın gücünden geleceğini” söyleyerek bu gerçeği yansıtıyordu.
Meşru müdafaa tek yol: İsrail’in güvenlik doktrinini harekete geçiren tek bir prensip varsa, o da İsrail’in kendisini tek başına savunacağı ve savaşlarında başka hiçbir ülkeye güvenmeyeceğidir. Yahudi tarihinin trajedileri bu dersi ulusun ruhunun derinliklerine yerleştirmiştir. Daha büyük bir saldırgana karşı tek başına savaşmak zorunda kalan Ukrayna’nın yaşadığı travma da benzer bir sonucu güçlendiriyor: Başkalarının garantilerine güvenmeyin.
Ancak aktif savunma ortaklıklarını sürdürün: Meşru müdafaa, tamamen izolasyon anlamına gelmez. İsrail, başta cömert askeri yardım sağlayan Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere, aynı zamanda istihbarat, teknoloji ve eğitim paylaştığı diğer ülkelerle de aktif savunma ortaklıkları sürdürüyor. Ukrayna muhtemelen yakın zamanda NATO’ya katılamayacak olsa da, İttifak üyeleriyle güvenlik ortaklıklarını derinleştirebilir ve meşru müdafaasını güçlendirmek için yardım, silah, istihbarat ve eğitim alabilir.
İstihbarat hakimiyeti: İsrail, ilk günlerinden bu yana, düşmanlarını tespit edip caydıracak ve gerektiğinde onlara saldırmak için proaktif olarak hareket edecek araçlara sahip olduğundan emin olmak için istihbarat yeteneklerine derin yatırım yaptı. Ukrayna’nın, Rusya’nın yetenekleriyle rekabet edebilmek için istihbarat servislerini geliştirmesi ve Rus saldırılarını önlemeye ve püskürtmeye hazır olmasını sağlaması gerekecek.
Teknoloji anahtardır: Her ne kadar ABD’nin yardımına güvense de İsrail, karşılaştığı en büyük zorlukların çoğu için kendi geliştirdiği teknoloji çözümlerini de seçiyor. Çok katmanlı roket ve füze savunmaları, karşı drone sistemleri ve tünel tespit teknolojisi sadece yeni örneklerdir. Halihazırda parlak teknolojik beyinlere ev sahipliği yapan Ukrayna, hangi tehditlerle karşı karşıya olduğunu herhangi bir ortaktan daha iyi bilecek; kendi çözümlerine yatırım yapmak, şirketin en hızlı tepki vermesini ve yeni tehditlere uyum sağlamasını sağlayacaktır.
Bir inovasyon ekosistemi oluşturun: Birçok İsraillinin orduda yüksek teknoloji inovasyonu konusunda aldığı eğitim, sivil inovasyon ekosistemine katkıda bulunuyor ve bu da yeni güvenlik teknolojilerinin geliştirilmesini teşvik ediyor. Ukrayna’da yetenekli kodlayıcılar ve mühendisler eksik değil (bunların çoğu İsrailli girişimlerde çalışıyor). Sivil ve güvenlik alanındaki inovasyon alanları arasında yetenek ve fikirlerin serbest akışının teşvik edilmesi, uzun vadeli güvenlik ve ekonomik faydalar sağlayacaktır.
Demokratik kurumları sürdürmek: İsrail, Filistinlilerle olan çatışmasını hem kendi güvenliğini hem de Filistinlilerin kendi kaderini tayin hakkını güvence altına alacak şekilde sona erdirme sorunuyla yüzleşmeye devam ediyor. Ancak İsrail’in kendisinde sürekli güvenliğe odaklanmak, temel demokratik kurumların ve uygulamaların desteklenmesini engellemedi. Zelenskyy, sürekli bir müdahale gerektirecek bu gerilimin farkında görünüyor.

Kayak: www.atlanticcouncil.org

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.