DOLAR 32,3485 0.12%
EURO 34,4486 -0.71%
ALTIN 2.501,761,67
BITCOIN 2256784-0,03%
İstanbul
21°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Tevazu zamanı değil

Tevazu zamanı değil

ABONE OL
03.04.2024 11:57
Tevazu zamanı değil
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kimse kendini kandırmasın seçimin kazandıranları / kaybettiren etkenleri bellidir. Öyle CHP çalıştı kazandı diye düşünen var ise yanlış düşünür. Zaten her seçime giren parti çalışmak zorundadır. Seçimde vatandaşın sandıktaki tercihleri öne çıkması ile seçim bazılarınca kazanılmış bazılarınca kaybedilmiştir.

Seçimi etkileyen ana faktörler:

1- Emekli maaşlarını adeta dilenci sadakasına kadara indirgeyen zaten ekonomiyi berbat yöneten iktidarın mali politikasıdır. Halkın çoğunluğunu açlıkla sınamanın cezası seçimde kesildi. Bunu, halkın emeklinin cebinden her ay 5,5 altın çalınıyor diyerek CHP çok iyi kullandı.

2- Filistin halkını savunur gözüküp İsrail ile her tür ticareti artırarak sürdürmektir. Bu ticaret başlangıçta birbiri ile savaşta olan Rusya ve Ukrayna ile yapılan ticaret gibi hoş görü ile karşılansa da zamanla İsraildeki faşist yönetimin savaş suçu sayılacak seviyede masumları ve sivil halkı aç susuz bırakmasının yanı sıra katletmesi İsrail’de ve dünyadaki yahudi cemaatlarınce dahi protesto edilirken her şartta kendini insan sayan kimsenin kabullenmesi susması beklenemez, kabullenilemez. İsrail deki faşist yönetimle ticarete devam edilmesi burada da tüm muhalif kitlenin iktidar destekçilerini köşeye sıkıştırması ve Yeniden Refah Partisinin de iktidar ile aynı çekirdek seçmen tabanına sahip olmalarından dolayı seçmene çok iyi anlatmaları ile samimi Müslüman bir kitlenin duygusal bağlılıkları da olsa iktidardan koparak ya sandığa gitmemesine ya da YRP’ye yönelmesine sebep olmuştur.

3- Sığınmacı sorunu düne kadar hazineden ya da batıdan gelenler ile bir şekilde karşılanıyordu.  Deniz bitince yani ekonomi dibin dibini görünce bunu temsilcisi oldukları üst gelir seviyesinden değil de halkın emeklinin çalışanın cebinden karşılamaktan başka çareleri kalmadı. Çıkarttıkları vergiler ile halkın adeta boğazını sıkmaya başladılar üste kriz nedeni ile bilinçli ya da bilinçsiz şekilde fiyatlar serbestçe yükselmeye başlayınca halk iyice bunaldı. Üste de iktidarın her yere para bulurken yandaş şirketlere milyonlarca dolarlık vergi afları yaptıkları da bilinirken emekçi kitleyei biraz rahatlatmayınca, başta emekliler olmak üzere halk istese de istemese de sola ve CHP’ye yöneldi.

4- Anayasa değişikliği isteği ve gerici faaliyetlerin öne çıkartılması halkın artık köprüden önce son çıkışa geldiğini görmesini sağladı. Anayasa isteklerinin gerçek manasının bazı ülkelerdeki gibi bir kere gelenin ömür boyu yerinde kaldığı muhalefetin ve halkın esamesinin okunmadığı yarı dinci rejime bir saçma rejime evrilmek olduğunu anlayarak sandığa zoraki gidip iktidarı dur demesidir.

5- Tabi doğal olarak unuttuğumuz, gözümüzden kaçan belediye seçimlerinde gurbetçi uzaktan ahkam kesenlerin oy kullanmaması çok büyük etkendir.

Seçimin kazananı demokrasidir laik rejimdir. CHP kazandı evet ama gerçekte şu kazandı bu kaybetti değildir sonuç olarak elbette CHP kazanmıştır veya kazandırılmıştır tebrik ederiz ancak burada oy vererek halkın CHP için öngördüğü görevlendirmesi nettir.  Laik sosyal devleti korumak ve kollamak…

Sn Cumhurbaşkanı tarafından adeta kendisi için referanduma dönderdiği seçimin sonucunda Rejim ve iktidar sorgulanmaktan kaçamaz. İktidarları yasal olsa da etik halleri kalmamıştır ve seçimden kaçamaz. Yapılması gereken belli : Seçim. Erken falan değil derhal seçim. CHP ve muhalefet bunu yapıyor gibi görülürler yapmazlar iktidarı seçime zorlamazlar ise halk gereğini yine sandıkta yerine getirecektir ama onca yılda heba olacaktır.

Ana muhalefet liderinin tevazu ile seçimin kaybedeni yoktur demesini anlar bu halk ama eğer gereğini yapmaz ise kendisine tanınan siyasi krediyi de bitirmiş olur, hem kendine hem partisine yazık eder…

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.