DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19283552,36%
İstanbul
27°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

ZELENSKİ NE YAPMAYA ÇALIŞIYOR ?

ZELENSKİ NE YAPMAYA ÇALIŞIYOR ?

ABONE OL
06.01.2023 05:37
ZELENSKİ NE YAPMAYA ÇALIŞIYOR ?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ukrayna, Vladimir Putin’in Ortodoks Noeli nedeniyle geçici ateşkes çağrısını reddetti. Vladimir Putin geçici ateşkes emri verdi ancak Ukrayna öfkeyle karşılık verdi.

Ukrayna, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ortodoks Noeli nedeniyle 36 saatlik ateşkes teklifini, Rusya işgal altındaki topraklardan güçlerini çekene kadar ateşkes olmayacağını söyleyerek reddetti.

Kremlin, Putin’in Rus Ortodoks Kilisesi’nin başı Moskova Patriği Kirill’in Noel ateşkesi çağrısının ardından Cuma günü öğle saatlerinden itibaren ateşkes emri verdiğini söyledi.

Putin, “Patrik Kirill Hazretlerinin çağrısını dikkate alarak, Rusya Federasyonu Savunma Bakanına 6 Ocak 2023 saat 12.00’den 7 Ocak 2023’te 24.00’e kadar Ukrayna’daki tarafların tüm temas hattı boyunca ateşkes rejimi uygulaması talimatını veriyorum: ” dedi .

Putin, “Ortodoks inancına sahip çok sayıda vatandaşın çatışma bölgelerinde yaşadığı gerçeğinden yola çıkarak, Ukrayna tarafını ateşkes ilan etmeye ve Noel Arifesi ve Noel Günü’ndeki ayinlere katılmalarına izin vermeye çağırıyoruz” dedi.

Ancak Ukrayna cumhurbaşkanlığı danışmanı Mikhailo Podolyak, Rusya’nın “işgal altındaki toprakları terk etmesi gerektiğini – ancak o zaman” geçici bir ateşkes “yapacağını tweetledi. İkiyüzlülüğü kendine sakla.” dedi.

Rusya’nın aksine Ukrayna’nın yabancı topraklara saldırmadığını veya sivilleri öldürmediğini, yalnızca “kendi topraklarındaki işgal ordusu üyelerini” yok ettiğini söyledi.

Podolyak daha önce Kirill’in ateşkes teklifini “alaycı bir tuzak ve bir propaganda unsuru” olarak reddetmişti.

İşgali onaylayan Rus Ortodoks Kilisesi’ni, Ukraynalıların “toplu katliamını” ve Rusya’nın askerileştirilmesini kışkırtan bir “savaş propagandacısı” olarak nitelendirdi.

Ukrayna daha önce, Rusya’nın herhangi bir ateşkes çağrısı olasılığını, Kremlin’in Ukrayna’nın Rusya’nın geçen Şubat işgalinden sonra zorla ele geçirdiği topraklardan zorlamaya çalıştığı askerlerine biraz mühlet sağlama girişimi olarak reddetmişti.

Eski Jülyen takvimini kullanan Rus Ortodoks Kilisesi, Noel’i 7 Ocak’ta kutluyor, ancak Ukrayna’daki bazı Hıristiyanlar da bu tarihi tatil olarak kutluyor.

Perşembe günü erken saatlerde Rusya ve Ukrayna, aralarında yakın zamanda barış görüşmelerinin olmayacağını açıkça belirterek, hem Putin hem de Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky ile ayrı ayrı görüşen Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın arabuluculuk teklifini etkili bir şekilde reddetti.

Kremlin, Putin’in Erdoğan’a Rusya’nın müzakerelere hazır olduğunu söylediğini, ancak bunun yalnızca Ukrayna’nın “yeni toprak gerçeklerini dikkate alması” koşuluyla, Rusya’nın Ukrayna topraklarını ilhakına atıfta bulunduğunu söyledi.

Ukraynalı Podolyak, bu talebi “tamamen kabul edilemez” olarak nitelendirdi.

Putin’in komşusuna işgal emri verip Ukrayna topraklarının büyük bir kısmını ele geçirmesinden on ay sonra, Rusya ve Ukrayna yeni yıla sertleştirilmiş diplomatik konumlarla girdiler.

2022’nin ikinci yarısındaki büyük savaş zaferlerinin ardından Ukrayna, Rus işgalcileri topraklarından daha fazla uzaklaştırabileceğinden giderek daha fazla emin.

Türkiye cumhurbaşkanlığı, Erdoğan’ın Perşembe günü Putin’e çatışmayı sona erdirmek için ateşkese ihtiyaç olduğunu söylediğini ve Zelenskiy’e Türkiye’nin nihai barış için arabuluculuk yapmaya hazır olduğunu söylediğini söyledi.

Erdoğan geçmişte arabuluculuk yaptı, özellikle Ukrayna limanlarının tahıl taşımasına engel olan Birleşmiş Milletler destekli bir anlaşmanın arabuluculuğuna yardımcı oldu ve aynı gün, en son geçen ay olmak üzere, hem Putin hem de Zelenskiy ile birkaç kez telefonda görüştü.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.