DOLAR 32,7516 1.47%
EURO 35,0732 0.45%
ALTIN 2.456,072,73
BITCOIN 21511800,03%
İstanbul
24°

AZ BULUTLU

03:25

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yunan Tanker armatörleri Rusya boykotuna çare arıyor

ABONE OL
11.05.2022 05:06
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yunanistan ekonomisi büyük ölçüde denizciliğe bağımlı ve ülke, AB’yi Rusya’nın Ukrayna’yı işgali üzerine AB’nin altıncı yaptırım paketinden üçüncü ülkelere Rus petrolü ihraç etme yaptırımını kaldırması için uğraşan üye ülkeler arasında yer alıyor. Yedi ulustan oluşan Grup arasında ortak bir duruşun olmaması, teklifin geri çekilmesinin ana sebebi oldu.

Avrupa Birliği’nin Rusya’nın petrol ihracatına yönelik yaptırım paketini gevşetmesi bekleniyor, ancak Moskova’nın ham petrolünü ihraç etme kabiliyetini azaltacak önemli bir nakliye hükmünü güçlü bir şekilde sürdürmeyi hedefliyor.

Bloomberg tarafından görülen belgelere ve konuya aşina olan kişilere göre, blok, Rus petrolünü üçüncü ülkelere taşıyan AB’ye ait gemilere yönelik önerilen yasağı kaldıracak. Kritik olarak, sigorta yasağı hala yapım aşamasındadır ve ihracat için önemli bir engel olmaya devam edecektir.

Tedbir, özellikle Yunanlıların kapasite olarak dünyadaki petrol tankerlerinin dörtte birinden fazlasına sahip oldukları düşünüldüğünde, hayati bir döviz kaynağı olan Moskova’nın ihracatını daha da azaltacaktı.

Ancak mevcut öneriler, kabul edildikleri varsayılırsa, Moskova için hayatı önemli ölçüde zorlaştıracaktır. Sigorta sağlama yasağı, Rus varillerini taşımak isteyen küresel petrol tanker filosunun büyük çoğunluğunu kapsayacak.

Tanker şirketleri, gemilerini petrol sızıntısı dahil risklere karşı toplu olarak sigortalamaktadır. Londra’daki International Group of P&I Clubs adlı kapsamlı bir organizasyon aracılığıyla, gemi sahipleri, dünyanın en büyük 25 sağlayıcısından 20’sinden fazlasının da dahil olduğu 80 reasürörden toplu olarak teminat satın alıyor.

Bu nedenle, ticaretle doğrudan ilgili üst düzey bir sigortacıya göre, kaç reasürör Avrupalı ​​olursa olsun, bir sigorta yasağı böyle bir teminat elde etmeyi neredeyse imkansız hale getirecek.

International Group’un üyeleri, sızıntılar ve diğer denizcilik yükümlülükleri için tanker filosunun %95’ini kapsar. Artık yapamazlarsa, Rusya’nın zaten ağır yaptırımlara maruz kaldığı bir zamanda Moskova’yı veya alıcılarını alternatif düzenlemeler yapmaya zorlayacaktır.

AB ülkeleri hâlâ altıncı paketi tartışırken, diplomatlar Macaristan’ın Rus petrolüne yönelik bir yasak önerisine itirazlarının üstesinden gelmeye çalışıyor. Hafta sonu bir anlaşmaya varamadılar.

AB, ilk teklifinde, Rusya menşeli veya Rusya’dan ihraç edilmiş ham petrol ve petrol ürünlerinin gemiden gemiye transferler de dahil olmak üzere üçüncü ülkelere taşınmasını yasaklamayı planlamıştı. Bu artık düşürüldü.

AB’nin yürütme kolu, Avrupalı ​​şirketlerin Rus petrolünü dünyanın herhangi bir yerine taşımak için gerekli olan sigorta dahil hizmetleri sağlamasını yasaklamayı teklif ediyor. İnsanlar, bazı üye devletlerin isteksizliğine rağmen bu hükmün kalması bekleniyor. Tartışmalar devam ediyor ve önlemler 27 ülkenin tamamı tarafından onaylanana kadar değişebilir.

Mevcut önerilere göre, Rusya menşeli olmayan mallar, ülke içinden geçseler bile, yasak tamamen muaf tutulacak. Bu, Kazakistan’dan veya diğer üçüncü ülkelerden gelen petrolü serbest bırakacaktı.

AB’nin önerisi, önümüzdeki altı ay boyunca bloğa ham petrol ithalatını ve Ocak ayı başına kadar rafine yakıt ithalatını yasaklamayı amaçlıyor.

Avrupa şirketlerinin “teknik yardım, aracılık hizmetleri, finansman veya mali yardım veya bu yasaklarla ilgili diğer hizmetleri” sağlaması yasaklanacak.

Nakliye Darboğazı

AB, Macaristan ve Slovakya’ya 2024’ün sonuna kadar önlemlere uyması için, Çek Cumhuriyeti’ne ise büyük ölçüde Rus ham petrolüne bağımlı oldukları için aynı yılın Haziran ayına kadar teklif vermişti. Halk, Bulgaristan’ın da benzer bir geçiş dönemi aradığını söyledi.

AB, Moskova’daki Pazartesi günü kutladıkları Faşizme karşı Zafer Günü geçit töreni öncesinde Rus petrolünün aşamalı olarak durdurulmasına yönelik bir G-7 duyurusuna uyum sağlamak için Pazar günü bir anlaşmaya varmayı ummuştu.

İnsanlar, Macaristan’ın tutumunun siyasi olmadığını ve ülkenin Rus kaynaklarına ne kadar bağımlı olduğu göz önüne alındığında, Budapeşte’nin enerji güvenliğini garanti edecek teknik güvenceler aradığını söyledi. Macaristan Başbakanı Viktor Orban, geçişi gerçekleştirmek için ülkesinin daha fazla zamana ve yatırıma ihtiyacı olduğunu söyledi. Diplomatlar, önümüzdeki günlerde bir anlaşmaya varılabileceğinden eminler.

Kişilerden biri, Kazakistan’dan gelen tedarikin öneminin yanı sıra, Rusya’dan geçişi finanse etmek için gereken yatırımlara ilişkin garantilerin de – Hırvatistan’daki altyapı da dahil olmak üzere – tartışmanın merkezinde olduğunu söyledi.

Petrol üzerinde devam eden pazarlık, AB’nin altıncı yaptırım paketinin bir parçası olarak önerdiği diğer önlemlerin de belirsizlik içinde olduğu anlamına geliyor. Diğer önlem adımları arasında, Rusya’nın en büyük borç vereni Sberbank dahil olmak üzere daha fazla Rus bankasının uluslararası ödeme sistemi SWIFT’den çıkarılması; Rus kuruluşlarının ve bireylerin AB’de mülk satın almalarını kısıtlamak; ve providin yasağı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.