DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19223472,05%
İstanbul
27°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

YEREL SEÇİMLER ÜSTÜNE TİYOLAR

YEREL SEÇİMLER ÜSTÜNE TİYOLAR

ABONE OL
17.02.2024 23:09
YEREL SEÇİMLER ÜSTÜNE TİYOLAR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bildiğiniz gibi Mart ayı sonunda yerel yönetimler yani Belediyeler ve Muhtarlıklar için yenilenme seçimi var.

Bendenizde Kadıköy’den bana göre yaklaşık 40 senedir o kadar kötü yönetiliyor ki aday olma ihtiyacı duydum son dakikaya kadar bu hakkımı rezervde tutacağım. Tabi ki bağımsız Belediye başkanı adaylığının Belediye meclis üyeleri listesi hazırlayamayacağından partili adaylara göre handikapları olduğu da belli..

Belediye Başkanlarının yapmaları gerekenleri ve şahsımın öncelikle Kadıköy için yapılması gerekenler ki çoğu projem ve düzenlemem aslında tüm belediyeler için de geçerli. Anayasadaki Sosyal devlet olma şartları bunların yapılmasını gerektirir.

 1. Kaldırımlar çok dar yayalar lehine biraz genişletilmesi tüm cadde ve sokaklarda mutlaka yapılması gereken bir çalışmadır.
 2. Yaya kaldırımları Engelli araçları ve Engellilerin ihtiyaçlarına göre düzenlenmeli MERDİVEN TİPİ KALDIRIMLARDAN VAZGEÇİLMELİDİR.
 3. Trafik ve Meydan çalışmaları trafiği merkezlerde en aza indirecek seviyede olmalı. Kadıköy için projem Hasanpaşa’da Evlendirme Dairesinin olduğu bölgede tüm Otobüs ve Minibüsler için katlı otogar/park yapılarak Toplu taşıma araçlarının Kadıköy meydanını trafiği felç etmesi önlenmelidir. Kısa vadede bu otogardan İskeleye Otobüs ringleri uzun vadede aşağıdan bir tünelle yolcu akışının sağlanması düşünülmelidir. Belki yürümeyi unutmaya başlamış insanlarımız da mesafe kısa olduğundan bu mesafeyi yürüyerek gitmek isterler böylece sağlıklı yaşamda teşvik dahi edilmiş olur.
 4. Her mahalleye bir kreş hatta birden fazlası artık yapılmak zorunda
 5. Kadın, çocuk genç kız ve yaşlı sığınma evleri ve Yaşlı ve hasta özel bakım evleri yapılmalıdır. Bu yerlerde elişi vs basit zaman geçirici ve tabiki kalanlara maddi olanak sağlayabilecek uğraşlar için gerekli eğitim verilmeli buralardaki insanları topluma kazandırılmaları sağlanmalıdır. Hayırseverlerin desteği sağlanmalıdır.
 6. Aşevleri yeterli değildir belli noktalarda mutlaka bulundurulmalıdır.
 7. Belediyelerde genelde Çöp işi özel sektöre ve taşeronlara verilmiş Bana göre de bu işin Belediye tarafından yapılması işi daha ucuza ve insani boyuta taşıyacağından zorunludur. Bu işi taşeron üzerinden yapmaya devam edecek olanlar mutlaka Taşeron firmaların uygulamalarını ve kendilerini de Belediyeler çok sıkı denetlenmeli araçlarında aksaklık ve sigortasız işçi çalıştırması engellenmelidir. Geçmişte olduğu gibi Çöp konteynerlerinin ilaçlanması sağlanmalıdır. Çöplerin tüm uygar ülkelerde olduğu gibi çeşidine göre ayrı konteynerlere özel torbaları içinde atılmasının sağlanması şarttır. Çöp konteynerleri mümkün olan en kısa zamanda sızıntılarının sokağa ve çevreye yayılmaması için yeraltına alınmalıdır.
 8. İlçe sınırları içerisinde belediyelere kar da getirecek bir Belediye evi kompleksi Nikâh salonu dâhil düşünülmelidir.
 9. Sokak hayvanları için özel klinik açılmalı bakım ve yemekleri için gerekir ise kasap vs. yiyecek maddesi satan benzeri dükkân atıkları da değerlendirilmeli hayırseverlerin desteği de sağlanmalıdır.
 10. Bana göre uygun aralıklar ile yeraltı yerüstü araç otoparkları yapılmalı ve sokak ve caddeler araç parkları dolayısı ile trafiğin aksatılması önlenmelidir.
 11. Özel projem ise tarihi değeri olmayan her okul ve Kamu kuruluşları yıkılarak altlarına müsaade edilecek ve ekonomik olacak seviyeye kadar otoparklar yapılmalı üstlerine kamu binaları bölge şartlarına göre verilen kat izni seviyesinde yenilenmelidir. Okullarda okul girişi dışında farklı bir yerden başka bir giriş sağlanarak üst katlar Üniversitelere yakın olan yerlerde Öğrenciler için yurt odası olarak kullanımı sağlanabilir. Üniversitelere uzak olanlarda ise daha önce bahsettiğim gibi Yaşlı, Kadın, Genç kız ve Çocuk sığınma ve bakım evleri olarak kullanılabilmeli ve hatta geçici konaklama ihtiyaçlarına da kullanılabilmelidirler.
 12. Toplu ulaşım merkezlerinde internet kafe vs. hizmetleri sağlanarak vatandaşların rahatı da düşünülmelidir.
 13. Kütüphaneler ve başta bilişim bilgisayar yazılım ve kullanımı olmak üzere el sanatları ve spor ve hobi kursları açılmalıdır.
 14. Güneş enerjisi teşvik edilmeli başta apartman toplu aydınlatmaları için kullanılabilinmesi sağlanmalıdır.
 15. Tek binalar yerine toplu binalar siteler yapılması sağlanmalı dolayısı ile pespaye görünümlü binalar ortadan kaldırılmalıdır.
 16. Belediye çalışanları için lojmanlar yapılmalı ve Polis Karakolları ve noktaları uygun yerlerde uygun şekilde korumalı olarak yapılmalıdır.

Daha ilave edeceğim ve edilebilecek pek çok madde var. Yeşil alan ve parkları yazmaya bile gerek duymadıım ama onun dışında aklıma şu an gelen ve mutlaka yapılması kamu menfaati olanlar bunlar.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.