DOLAR 32,7536 1.46%
EURO 35,0655 0.42%
ALTIN 2.459,062,86
BITCOIN 2144054-0,48%
İstanbul
24°

AZ BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

USS Bonhomme Richard yangınında beraat

USS Bonhomme Richard yangınında beraat

ABONE OL
01.10.2022 06:00
USS Bonhomme Richard yangınında beraat
0

BEĞENDİM

ABONE OL

41.000 tonluk amfibi bir saldırı gemisi olan USS Bonhomme Richard’ı esasen tahrip eden bir yangın çıkarmakla suçlanan denizci, Cuma günü günlerce yanan yangını başlatmaktan suçsuz bulundu.

ABD Donanması Kaptanı Derek Butler, 21 yaşındaki güverte denizcisi Ryan Sawyer Mays’i ağırlaştırılmış kundakçılıktan ve bir gemiyi kasten tehlikeye atmaktan suçsuz buldu.

Mays, Cuma günü San Diego Deniz Üssü’nde mahkemenin önünde yaptığı konuşmada, “Bunun sonunda bittiği için çok minnettarım” dedi.

Donanma Deniz Suçları Soruşturma Servisi, soruşturmasını Mays’e odakladı, ancak 2021’deki bir komuta soruşturması da 17 denizci ve beş amiralin 12 Temmuz 2020’deki yangına katkıda bulunan sorumluluklarını yerine getiremediğini söyledi. Çoğu disiplinliydi.

Soruşturmada, geminin yanlış depolanmış tehlikeli maddeler, dağınıklık ve eksik yangın hatlarına ev sahipliği yaptığı tespit edildi. Gemideki yangın söndürücü ekipmanın yaklaşık %90’ının yangın sabahı çalışmadığını anlaşıldı. Denizcilerin uygun şekilde eğitilmediklerini ve yangına müdahaleye hazır olmadıkları görüldü.

Müfettişler, karton kutuların yanındaki lityum iyon pillerin varlığının, yangının yoğunluğuna ve menziline katkıda bulunmuş olabileceğini buldu. Komuta soruşturması sonucuna göre, toplam yıkım önlenebilirdi.

Savunma danışmanı olarak görev yapan sivil bir avukat olan Gary Barthel, yangının kaynağına ilişkin soruların Donanma tarafından hiçbir zaman yanıtlanmadığını söyledi.

Eylül ayının ortalarında “Bu yangını Ryan Mays’in başlatıp başlatmadığına dair sorular var” dedi.

ABD 3. Filosu sözcüsü Teğmen Samuel R. Boyle Cuma günü yaptığı açıklamada, “Donanma, yasal süreç ve adil yargılama ilkelerini desteklemeye kararlıdır” dedi.

Yangın başladığında 19 yaşında olan er Ryan Sawyer Mays’ SEAL eğitimini bıraktıktan sonra USS Bonhomme Richard’a atandı ve Donanma savcıları, suçlama belgelerinde sonuç olarak “hoşnutsuz” olduğunu söyledi.

Savunma ekibi, Mays’in kendisi gibi temizlik görevlerine atanan diğer denizcilerden daha fazla hoşnutsuz olmadığını söyledi.

Cuma günü, orduda ruh sağlığını geliştirmek için kurulan Washington, DC merkezli Brandon Caserta Vakfı, Mays aleyhindeki davayı takip ettiği için Donanmayı kınadı.

Kâr amacı gütmeyen kuruluşun başkanı Teri Caserta yaptığı açıklamada, “Hoşnutsuz olduğu düşünüldüğü için eski bir Donanma SEAL adayını bir gemiyi kaybetmeyi suçlamak, Donanmanın yapabileceği en kötü şeylerden biri” dedi. “Mays’in kundakçı olduğuna dair hiçbir kanıt yoktu.”

Geminin en az yüzde 60’ını harap eden yangında on yedi denizci ve dört sivil yaralandı. Yaklaşık 41 tonluk yer değiştiren ve ABD Deniz Piyadelerinin muharebe görevleri sırasında karaya çıkmasına yardımcı olmak için tasarlanan 840 fitlik gemi su geçirmez kaldı.

2020’nin sonlarında Donanma, 1 milyar dolarlık gemiyi yeniden inşa etmekten daha düşük maliyetli olacağına karar verdi.

Mays Cuma günü yaptığı açıklamada, Donanma kariyerinin suçlamalarla “mahvolduğunu” söyledi.

“Yeniden başlamak için sabırsızlanıyorum” dedi.

West Point hukuk profesörü Gary Solis, Donanmanın iki yıl sonra dava açamamasına şaşırdığını söyledi.

“Şaşırmanın ötesindeyim,” dedi e-postayla. Ancak askeri veya sivil ceza davalarında soru ‘sanık mı yaptı?/’ değil, ‘Hükümet bunu yaptığını kanıtlayabilir mi?’

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.