DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BITCOIN 22259220,51%
İstanbul
20°

AZ BULUTLU

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Ukrayna üzerinden bölgeye bakış 1

Ukrayna üzerinden bölgeye bakış 1

ABONE OL
26.02.2024 17:31
Ukrayna üzerinden bölgeye bakış 1
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2. Dünya paylaşım savaşının başlangıcının Rusya ve Hitler Almanyası’nın, Polonya’yı paylaşması olduğunu unutanlar ya da bilmeyenler Rus Ukrayna savaşını ve bölgemizdeki gelişmeleri yanlış değerlendirmeye devam ediyorlar.  Gömleğin ilk düğmesini yanlış İliklerseniz sonuçta ya başa döneceksiniz ya da yaptığınız hatayla devam edip eblehçe hatanızın doğru olduğunu savunacaksınız.

Ukrayna üzerindeki savaşta Ukrayna üzerinden kaybedecek olan batı olmuştur olacaktır. Savaş ya da çatışmalar büyük ihtimalle yaza kalmadan biter çünkü Ukrayna’nın her ay yeni 20 bin askere ihtiyaç duyduğunu ve günde 600 askerini kaybettiğini söyleyen ben değilim Ukrayna’nın ‘’görünen’’ devlet başkanıdır.  Ukrayna’nın paylaşımı ya da topraklarında yeni kurulacak devletlerin ne olacağı zamana ve savaşın bitim şartlarına bağlı olarak belirecektir.

Sonuç olarak perde gerisindeki ABD ve İngiltere ve Siyonist Global sermaye ve mecburiyetten de olsa ortak olan NATO ve Avrupa Birliği ülkeleri Ukrayna’da yenildiklerini kabullendiler. Aslında savaşın en önemli kaybedeni ve yeni travmalar yaşayacak olanı Rus çarlığıyla yaptıkları savaşlar ve 1. Ve 2. Dünya paylaşım savaşlarında Rusya Ukrayna ve Belarusya ’ya devamlı toprak kaybeden ve geçmişteki ihtişamlı günlerini özleyen hayalleri Büyük Polonya yani Karadeniz’den Baltık’a kadar Eski imparatorluk olan batı Slavları yani Polonyalılar olacaktır.

Oyunun baş aktörleri olan 3’lü aslında ekonomik olarak başlamış olan Yeni Dünya Paylaşım savaşında güçlü olabilmek için Akdeniz’de ellerinde bulunan İsrail’i mutlak güvenli üs yapmaları gerektiğini biliyorlar. Kıbrıs adasının ada olması karasal bağlantısının olmaması ve bölgede Kara üssü olarak kurdurulmuş olan İsrail’in sorunsuz ve tam güvenlikli bir üs olabilmesi için İktidarı ve şahsi geleceği yolsuzluk vs. üzerinden iyice tartışılan Netanyahu üzerinden düğmeye bastılar.

İsrail’de Netanyahu açısından gerek şahsına ve yakınlarına olan muhalefeti susturabilmek gerekse de Gazze deki gazı ele geçirmek ve Filistin halkını bir kere daha ezmek ve çöllere göndermek için gerekli hamlelere başladılar. Ancak İsrail halkının ezici çoğunluğunun demokrat olması nedeni ile bu faşist katliamcı insanlık düşmanı harekât nereye kadar gider Netanyahu ne kadar muhalefete ve hukuka karşı dayanabilir burası muamma.

Ayrıca bundan sonra 3’lü emperyalist bloğun bölgede İran mı Türkiye mi üzerinden yeni kırılmayı planladıklarının çok önemi yoktur.  

Her ne kadar küçücük Yunanistan’da onlarca üs kurmuş olsalar da bunun hiçbir şekilde yeterli ve güvenli olmadığı ve mutlak suretle Boğazlar ve Ege denizinde güçlü olan Türkiye’yi yanlarında görmek isteyecekleri açıktır. Aynı şekilde Hürmüz boğazını tam kontrol eden İran’ı da yok sayamazlar. Ülkemiz ve İran için gerekenleri yapacaklardır. Bu Türkiye’yi yanlarında tutmak ve İran içinse iç karışıklıkları ve rejim düşmanlığını körüklemekle başlayacak ve hedefleri ise yandaş bir rejim oluşturmak olacaktır.

Bölgede türk ve Azerbaycan kilidi üzerinden oyunlar devam etse de Azerbaycan şimdilik Rusya’dan kopmaz kopması da çok sancılı olacaktır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.