DOLAR 32,1908 -0.12%
EURO 34,9556 0.01%
ALTIN 2.426,700,36
BITCOIN 2202041-0,85%
İstanbul
°

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

SÖYLEM algı, EYLEM amaç.!

SÖYLEM algı, EYLEM amaç.!

ABONE OL
07.08.2023 20:42
SÖYLEM algı, EYLEM amaç.!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Değerli vatandaşlar, gerek iktidar ve gerekse mecliste yer alan muhalefet milletvekilleri bu ucube sistemde koltuklarını korumaları dışında ülkeye ve halkımıza olumlu bir eylemlerini göremiyorum. Konuşmaya gelince mangalda kül bırakmıyorlar. Zaten bu muhalefet olmasaydı halkımız Erdoğan ve ekibine mahkum olmazdı. Bu yazımda iktidar söylemlerinin algıya dayalı aldatma, eylemlerinin ise asıl amaçları olduğunu bir iki örnekle ele alacağım.

Örneklerden biri, 24.Temmuz.2023 günü kabine toplantısını takiben Erdoğan yaptığı konuşmanın bir bölümünde, “‘Orman vatandır anlayışıyla hep birlikte ormanlarımızı korumaya, geliştirmeye devam edelim. Ormanlarımıza sahip çıkan herkese şimdiden teşekkür ediyorum.” ifadesini kullandı. Konuşmanın yapıldığı saatlerde Limak firması İKİZKÖY sakinlerinin 4 yıldan beridir devam ettirdikleri yaşam haklarının korunması direnişlerine aldırmaksızın AKBELEN ormanında devlet korumasında ağaç kesimine devam ediyordu.

Yine aynı konuşmasında; “Gelin, verim ekonomisinden yana olalım. Tasarruf ekonomisinden yana olalım, israf ekonomisini bir kenara koyalım.“ ifadesiyle tasarruf önerdi. Öneri doğru mu evet DOĞRU. Peki inandırıcı mı? elbette değil.  İnandırıcı olması için önce kendisinin saray masraflarını kısması, uçak-koruma ve kamudaki araç sayısını azaltarak israfın önlenmesine öncü olması gerekir. Oysa tasarrufa yanaşmayıp, israfa öncülük etmesi nedeniyle bir inandırıcılığı yoktur. Kaldı ki tasarruf edilmesi için halkın bir varlığının olması gerekmez mi? bir avuç saray ve eşrafı dışında açlık ve yoksulluğa mahkum edilen halkımızdan tasarruf istenmesi abesle iştigal değil de nedir?

Aynı konuşmasının bir başka yerinde,  “Asgari ücret ve emekli maaşlarıyla ilgili huzursuzluk ortaya çıktı. Kimsenin mağduriyetinin kalıcı olmasına rıza göstermeyiz. Vergi artışlarından elde edeceğimiz geliri başka yerlere aktarmayı kabul edemeyiz.” dedi. Oysa vergi oranlarındaki artışlar dahil iğneden ipliğe kadar yapılan zamlar AKP yönetiminin ellerini halkın cebinden çekmeme konusunda ne kadar ısrarcı olduğunu gösteriyor. Ne demişti Erdoğan, “Vergi artışlarından elde edeceğimiz geliri başka yerlere aktarmayı kabul edemeyiz.” Peki eylemde yapılan ne derseniz, YİD modeli ile yolcu garantili İstanbul Havalimanı işleticisi İGA için yapılanı örnek vermek isterim. 

DHMİ tarafından da teyit edilen İstanbul İGA Havalimanı’nın 2018, 2019, 2020 yıllarına ait toplam 1 milyar 195 milyon Euro tutarındaki kira borcu 2042 ve 2043 yıllarına erteleniyor, ancak yolcu garantisi kapsamında söz konusu şirkete her yıl milyonlarca Euro ödeniyor. Yılda yaklaşık 2 milyar Euro geliri olan bu şirketin kira borcu öteleneceğine yolcu garantisi için devletin ödemesi gereken tutarı bu borcundan mahsup et. Yok! devlet borcunu şirkete takır takır ödüyor alacağını ise öteliyor. Bir kuruş harcamadık diyen Erdoğan, bu milletin sırtından her yıl bu ve benzeri firmalara milyonlar ödüyor. Hani, vergi artışlarından elde edilen geliri başka yerlere aktarmayı kabul etmeyiz söyleminize ne oldu? Bütçenin neden açık verdiği ortada iken Cengiz, Limak, Kalyon, Kolin ve Makyol firmalarına 128 kez vergi ve harç indirimi yapmak, borçlarını silmek mi kabul ettiğiniz sayın Erdoğan?

Bir diğer örnek; Erdoğan, Hâkim ve Savcı Kura Töreni’nde yaptığı konuşmanın bir bölümünde, “Merdiven altlarında, adeta mahzeni andıran yerlerde adalet dağıtılan kötü manzaralara son verdiklerini, …göz dolduran hizmet binalarına kavuşturduklarını” aktardı. Eylemde gördüğümüz sizlerin de bildiği gibi “hukukun üstünlüğü değil üstünlerin hukuku” hakim yani,  Adaleti betonda arayan bir anlayış.!

Söylemlerin algı, eylemlerin amaç olduğu gün gibi ortada iken AKP yönetimi adeta milletle alay ediyor. Oysa, sürekli yapılan fahiş zamlardan saray ve eşrafı dışında çalışanlar, emekliler, çiftçiler ve sanayiciler çaresizlik içerisinde sınıf değişimine uğruyor,  KHK ile haksız ve hukuksuz yere işinden ve aşından olan hatta yuvası yıkılan vatandaşların yaşam hakları yok ediliyor. 

Elektrik, su, akaryakıt, gübre, tohum vs. faturalarının acımasız zamlarla artması sonucu ülkemiz tarımda ithalat merkezi oldu. Oysa AKP iktidarları kurucu önder Atatürk’ü eleştirmek yerine şu sözüne ki “Milli ekonominin temeli tarımdır.” kulak verseydi tarımsal faaliyetler sonucu kazanılan varlıklarımız korunurdu. Sizler yaptığınız eylemlerle tam bağımsız ülkemizi, yirmi bir yıllık iktidarınızda bağımlı, bağlantılı ve üretmeyen yani esarete mahkum bir ülke haline getirdiniz. 

Yukarıdaki örneklerden görüldüğü üzere, AKP yönetiminin tüm söylemleri algıya dayalı , eylemleri ise gerçek amaçlarını ortaya koyuyor. Oysa onlar saray da hayal dünyasında yaşarken milletimiz bu gerçekler ile karşı karşıya ve çaresiz. AKP iktidarlarının akıl ve bilimden uzak uygulamalarında;

  • Bütçe açığını kapatmak, 
  • Cari açığı azaltmak 
  • Kur korumalı mevduat hesabı olan bir avuç  kişiye faiz ve kur farkını ödemek ve
  • Yurt dışı borç faizlerini ödemek.

Konularında zamlar üzerinden milleti soyup soğana çevirme amaçlanmıştır. Çünkü; Hazine arazileri dahil satacakları bir başka varlığımız kalmadı. AKP, başarısızlığının faturasını yarattığı  kriz, enflasyon ve zamlar ile halkımıza kesme gibi bir kolaycılığı seçmiştir. Öyle ya iktidarlarında yapılan üretime dönük tek bir tesis var mı? YOK. Çünkü, AKP ekseninde “algıya dayalı söylemler ve sonucu halkımıza zulmeden eylemler” var. Sonuç ortada… 

DOĞRU PARTİ iktidarında, ülkemiz kaynaklarının kamu özel iş birliği sonucu üretime dayalı karma ekonomi model ve kurucu ilkeler anlayışı çerçevesinde tam bağımsız bir ülke mücadelesi doğrultusunda milletimizin rahat ve huzuru temin edilecektir. Söylem ne ise eylem o olacaktır. Ülkemizin her alandaki kaynakları usulsüzlüklere peşkeş çekilmedikçe tüm problemleri çözecek zenginliktedir. Yeter ki heba edilmesin.! 7.Ağustos.2023

Selam ve Saygılarımla

Cezmi Orkun

Doğru Parti Genel Başkan Yardımcısı

(Enerji, Tabii Kaynaklar ve Madencilik Politikaları Başkanı)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.