DOLAR 31,1336 0.09%
EURO 33,8351 0.08%
ALTIN 2.034,120,12
BITCOIN 17562079,63%
İstanbul
10°

PARÇALI BULUTLU

13:22

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Rus oligarkları ve tutuklanan yatları 1

Rus oligarkları ve tutuklanan yatları 1

ABONE OL
12.10.2022 04:27
Rus oligarkları ve tutuklanan yatları 1
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Politikacıların ve Kremlin’e yakın diğerlerinin lüks varlıklarını bulmaya ve ele geçirmeye çalışan, küresel bir anti-oligark ekibinin kurulmasından bu yana neredeyse altı ay geçti.

ABD Hazine Bakanlığı, Rus Elitleri, Vekilleri ve Oligarkları (REPO) Görev Gücü olarak bilinen ekibin şimdiye kadar Başkan Vladimir Putin’e yakın kişilere ait 30 milyar dolardan fazla parayı engellemek ve ele geçirmek için diğer hükümetlerle birlikte çalıştığını söylüyor.

Hazine, görev gücünün ilk 100 gününü işaret eden bir açıklamada, “Yaptırımlarımızın, Ukrayna’daki kışkırtılmamış ve devam eden saldırganlığı nedeniyle Rusya’ya maliyet getirmeye devam etmesini sağlayacağız.” Dedi.

Hazine’nin müsadere niteliğindeki baskıları, Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu ve medya ortaklarının kapsamlı Pandora Belgeleri soruşturmasının bir parçası olarak geçen sonbaharda ifşa ettiği aynı gizli oligark varlıklarının çoğunu hedef alıyor. 14 denizaşırı hizmet sağlayıcısından 11,9 milyondan fazla sızdırılmış gizli mali kayıtlara dayanan proje, 46 Rus oligark dahil 45 ülkeden 130’dan fazla milyarderin açık denizdeki gizli varlıklarını ortaya çıkardı.

Pandora Belgeleri’nin Rusya’ya ilişkin bulguları, (Rusya Arşivi olarak bilinen tek bir öyküler deposunda derlenen) açık deniz finans sistemi üzerine geçmişteki ICIJ projelerinin bulgularıyla birlikte, Batılı hükümetlerin acele etmesinden sonra dünya çapında oligark varlık avcıları için başvurulan bir kaynak haline geldi. Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Rusya’ya ekonomik yaptırımlar uygulamak. Dikkatler milyarderlere, aile üyelerine ve hatta Rusya cumhurbaşkanının bir kız arkadaşına yaptırım uygulanmasına odaklanmış olsa da, yetkililer lüks varlıklarına fiilen el koymak için harekete geçti, çok daha büyük bir yasal artış.

ABD, Avrupa ve Ukrayna hükümetleri, yatların, özel jetlerin ve diğer eşyaların satışının, Ukrayna’nın yaklaşık 1000 sağlık merkezini tahrip eden veya zarar veren ve milyarlarca dolara mal olacak bir savaştan sonra yeniden inşasının finanse edilmesine yardımcı olacağını öne sürdü.

Yaptırım uygulamak neredeyse olağan hale geldi. ABD hükümeti, yaptırım uygulanan veya ABD’ye girişi yasaklanan yüzlerce Rus oligark, politikacı ve aile üyeleri hakkında titiz bir araştırma yürüttüğünü söyledi.

Ancak bir sonraki adıma geçmek ve varlıklara el koymak, hükümetleri aylarca hatta yıllarca bağlayabilecek karmaşık bir yasal süreçtir. Bazı durumlarda yetkililer, kimin neye sahip olduğunu belirlemek için labirent açık deniz kurumsal yapıları aracılığıyla mücadele eder. Diğer durumlarda, oligarklar mahkemede savaşıyorlar. Milyarder Alexei Mordashov geçtiğimiz günlerde, yatın resmi sahibinin kendisi olmadığı, bir paravan şirkete ait olduğu gerekçesiyle, 68 milyon dolarlık yatı Lady M’ye yeniden erişim sağlamasına izin vermesi için bir hakimi ikna edemedi.

Pandora Belgelerinde ve diğer ICIJ soruşturmalarında adı geçen oligarkların varlıklarına el koymaya yönelik resmi çabaların dökümü aşağıda.

Timchenko’nun yatı


Mart ayında İtalyan makamları, Başkan Putin’in eski bir KGB okul arkadaşı olan Gennady Timchenko’ya ait olduğuna inanılan 130 metrelik Lena yatına Lena süperyatına İtalya’nın Sanremo kentindeki limanda el konuldu.

Bağlantı ilk olarak Pandora Papers medya ortakları tarafından bildirildi ve daha sonra ICIJ, İngiliz Virgin Adaları ve Birleşik Krallık’taki avukatların, İtalya’daki gemi yapımcılarının ve Monako’daki bankacıların Timchenko’nun 2010’da Lena’yı satın almasına nasıl yardım ettiğini açıkladLena yatının belgeleri linktedir.

https://www.icij.org/investigations/pandora-papers/leaked-files-shed-light-on-financial-structures-behind-oligarchs-seized-yachts/

BVI’daki avukatlar tarafından yerel yasalara uymak için bir araya getirilen bir kontrol listesi, Timchenko için bankacılardan gelen referans mektuplarını ve milyarder petrol tüccarı hakkında diğer ayrıntıları içeriyordu.

Gizli bir belge, 2009 güven anlaşması, Timchenko’nun kamu evraklarına göre yatın sahibi olan BVI paravan şirketini kontrol ettiğini gösterdi. Aylar sonra şirket Timchenko’ya, arkadaşlarına ve ailesine Lena’yı “sadece zevk ve eğlence amaçlı” kullanma hakkı verdi.

Mart 2014’te ABD Hazine Bakanlığı, Rusya’nın Ukrayna’yı istikrarsızlaştırma çabalarının ortasında, Putin’le olan bağları nedeniyle Timchenko’ya yaptırım uyguladı. Aylar sonra, hukuk firması Alemán, Cordero, Galindo & Lee tarafından hazırlanan dahili bir belge, Timchenko’nun şirketini “düşük riskli” olarak nitelendirdi.

Kayıtlar, paravan şirket olan Roxlane Corporate Ltd.’nin yatın bakımı için yıllarca ABD doları cinsinden ödeme yapmaya devam ettiğini gösteriyor. Timchenko’ya yönelik yaptırımlara rağmen, kayıtlar BVI hukuk firmasının yatın “Yıllık Kayıt Bakım Ücretini” karşılamak için Eylül 2014’te 300 dolar ve şirketi adına “VESSEL M/Y LENA” için Nisan 2016’da 250 dolar daha ödediğini gösteriyor.

DEVAM EDECEK

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.