DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BITCOIN 22259220,51%
İstanbul
20°

AZ BULUTLU

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Tatile diye gittiğimiz Princess cruise’de gemi’de hapisiz

ABONE OL
29.04.2022 01:43
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Los Angeles’tan 15 günlük bir Hawaii deniz yolculuğunun ardından, bir yolcu, kendisi ve 84 yaşındaki annesinin COVID-19 için pozitif test etmesinden sonra gemide karantina deneyimini anlattı.

Vicki Herbers, “Sanki buraya konduk ve anahtar atıldı ve şu anda Princess gemi hapishanesindeyiz” dedi. “Tam olarak böyle hissettiriyor. Aramamız gereken kişileri arayabileceğimiz bir numara yok.”

California, Riverside County’den 62 yaşındaki Herbers, bunun annesiyle birlikte Hawaii’ye dördüncü seyahati olduğunu söyledi. En son ya 2018 ya da 2019’daydı. O zamanlar protokoller, Nisan ayı başlarında yola çıkan Grand Princess yolcu gemisinde tanık olduğundan çok daha iyiydi.

Herbers, “Sanırım bu deneyim yüzünden son seferim olabilir” dedi.

Herbers ve annesi hem aşılandı hem de güçlendirildi. Negatif olduklarını göstermek için gemiye binmeden iki gün önce test yapmaları gerekti, ancak bu, yolculuklarının sonuna doğru virüse yakalanmalarını engellemedi.

14 Nisan Perşembe günü annesi alerji semptomları yaşamaya başladı. O anda hiçbir şey düşünmediler ama gece boyunca annesi öksürmeye ve halüsinasyon görmeye başladı.

“Sabahları iyiydi, bu yüzden aşağı inip kahvaltı yaptık… ve ben uyanık kalamadım. Uyumaya devam ettim, ” dedi Herbers.

O gecenin ilerleyen saatlerinde ikisi de öksürüyordu. Ayrıca baş ağrıları ve vücut ağrıları da vardı. Annesini tıbba götürdüğünde test yaptılar: Annesi pozitifti ama negatifti. Herbers, ona bakabilmesi için annesiyle birlikte karantinaya alınıp alınamayacağını sordu.

“Annem daha yaşlı ve COVID ile hiçbir şey duyamadı, tıpkı bıraktığı en az işitme gibi. Kapıdan gireni duymasın diye, telefonun çaldığını duymasın diye… Ben de onunla birlikte girmeme izin vermelisin dedim. Hayatta olmaz. Ben onunla ilgilenirim,” dedi.

Karantinadan çıkmalarına izin verilmedi ve ertesi gün Herbers tekrar ne zaman test edileceklerini sormak için aradığında kimse cevap vermedi. Daha sonra tüm sağlık personelinin üç buçuk saat ara verdiğini öğrendi.

“Hiçbir yolu yok” dedi. “Bana yedi sağlık personeli olduğunu söylediler. Hepsinin aynı anda mola vermesi mümkün değil.”

Herbers daha sonra ön masada bazı cevaplar almaya çalıştı ama onun için hiçbir cevapları yoktu.

“Sadece çok sinirlenmeye başladım. ‘Tamam, şunu yapabilirsiniz: Tıptaki en iyi kişiye – hepsini denetleyen kişi – onlarla konuşmak istediğimi söyleyebilirsiniz çünkü ben bir RN’yim. İnsanlara böyle davranmıyorsunuz” dedi Herbers.

Herbers, semptomlarını hafifletmeye yardımcı olacak herhangi bir ilaç, Tylenol, öksürük şurubu veya diğer öğelerin olmadığını söylediğini hatırladı.

“Sanırım yeterince gürültü çıkardım ki, bildiğim bir sonraki şey, bir sağlık görevlisinin beni araması” dedi.

İlaçlarının olmadığını söyledikten sonra sağlık görevlisi malzemeleri getirdi ve hepsinin 30 hastayı alıp kontrol ettiklerini açıkladı. Herbers, kimsenin onları kontrol etmediğini ve hatta aramadığını söyledi.

“İnsanları umursamadan günlerce boşlukta bırakamazsınız. Hayatta olduklarından emin olmak, bir şeye ihtiyaçları olup olmadığını veya daha da kötüye gittiklerini görmek için birilerinin insanları araması gerekiyor. Belki de entübe edilmeleri gerekir. bilmiyorum,” dedi. “Seni oraya koydukları için bunların hiçbirini bilmiyorlar, hepsi bu.”

9 Mart 2020 tarihli bu fotoğrafta, Grand Princess’teki yolcular California, Oakland’a vardıklarında kutlama yapıyor.

KHON2, seyirde kaç COVID-19 vakası olduğunu görmek için Los Angeles County Halk Sağlığı Departmanı ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) ulaştı, ancak belirli ayrıntılar sağlayamadılar.

Princess Cruises şu açıklamayı yaptı:

“Gemideki vaka sayılarını ifşa etme özgürlüğümüz olmasa da, gemide tespit edilen pozitif vakaların olduğu tüm yolcu gemilerini izleyen CDC’ye uygun olarak çalışmaya devam ediyoruz.”

PRINCESS CRUISES

“Yalnızca yedi sağlık personeli varsa ve aşırı yükleri varsa, bunu anlıyorum,” dedi, “ama ön masada, tüm bu memurlar var ve genellikle sekizi orada duruyor, ancak sadece üçü konuklara yardım ediyor. . Neden bazılarını kullanamıyorlar?”

Herbers 17 yıldır hemşirelik yapıyor ve 40 yıldır tıp alanında çalışıyor. Gemi yolculuğunun, takip bakımı gibi büyük iyileştirmeler yaptığını görmek istiyor: karantinaya giren her kişiyi sabah ve daha sonra öğleden sonra veya akşamın erken saatlerinde günde en az iki kez aramak.

“Ve böyle olmalı,” dedi. “Yani, hastaneye gidip bir COVID koğuşuna giderseniz, sizi bir odaya koyup terk etmezler. Bütün gün gelip seni kontrol eden insanlar var. Şimdi yedi personelle bunu yapamayacaklarını anlıyorum, ancak birinin sizi arayıp kontrol etmesini ve bu bilgiyi iletmesini sağlayabilirler.”

Herbers, “Takip etmeleri ve ardından takip etmeleri gerekiyor,” diye devam etti. “İnsanları kontrol etmeleri ve sonra ihtiyaçlarının ne olduğunu takip etmeleri gerekiyor ve bu çok bireyselleşecek… Onları salıvermeye geldiğiniz gün bu insanların ölü mü diri mi olduğunu bilmiyorsunuz ve ‘Kıyıya git’ de! Kimse onları kontrol etmiyor, nereden biliyorsun?”

21 Nisan’da Princess Cruises, KHON2’ye şu açıklamayı yaptı:

“Princess, 4 Nisan – 19 Nisan 2022 tarihleri arasında Los Angeles’tan gidiş-dönüş Grand Princess 15 günlük Hawaii gemi yolculuğuna çıkan 71 yaşındaki bir yolcunun vefat ettiğini doğruladığı için üzgün. bize verilen bilgiler. Düşüncelerimiz ve dualarımız bu konuğun ailesi ve arkadaşlarıyla birlikte.”

PRINCESS CRUISES

Herbers, “Beni asıl şaşırtan şey, kimsenin hiçbirimizi kontrol etmek istememesi ve bana kalırsa bu insanlık dışı ve iğrenç. “Bunu hiç beklemiyordum. Üst kademelerin bunu yapamayacağını bilmesini istiyorum. Bunu bu gemide yapamazsın ve hiçbir geminde yapamazsın çünkü güya bu gemide olan şey tüm filoda olan şeydir ve ben hepsinin daha iyi ilgilenmesini istiyorum. karantinada olan insanlar.”

CDC’nin web sitesine göre, halk sağlığı kurumu Grand Princess, Ruby Princess, Caribbean Princess, Discovery Princess ve Majestic Princess’i araştırıyor. Bu gemiler gözlem altında tutuluyor.

Hawaii Ulaştırma Bakanlığı (HDOT), KHON2’ye, Ruby Princess ve Grand Princess gibi bazı tekrarlanan gemilerle şimdiye kadar 18 geminin Hawaii’yi ziyaret ettiğini söyledi. Ancak HDOT, bu kruvaziyer gemilerinden kaçının COVID-19 vakası olduğunu açıklamadı.

27 Nisan Çarşamba günü, eyalet epidemiyoloğu Dr. Sarah Kemble bir basın toplantısında kruvaziyer endüstrisinin yeniden devam etmesi ve adalara gelmesiyle buna hazırlanmak için aylarca süren uzun bir süreç olduğunu paylaştı.

“Yani, Hawaii limanlarına gelen çeşitli kruvaziyer gemileri ile yürürlükte olan ve şirketlerin gemideki vakaları takip etmekten, bize bildirmekten ve aynı zamanda ilgilenmekten sorumlu olacaklarından emin olmak için hükümler içeren anlaşmalar var. Kemble, “Gelmeleri durumunda izolasyon ve tıbbi nakil için konaklama ve ihtiyaçlar” dedi.

Bunun 2020’de olandan farklı bir durum olduğunu da ekledi – çoğu kruvaziyer gemileri artık insanlar gemiye gelmeden önce aşılama ve test için çok yüksek barlar kuruyor.

“Bu yıl hala kruvaziyer gemilerinde tespit edilen vakaları görüyoruz, ancak bu vakalarla ilgili aynı derecede tıbbi ihtiyaç görmüyoruz ve bence bunun çoğu gemideki yüksek aşı kapsamı oranlarına atfedilebilir.”

Doktor SARAH KEMBLE, DEVLET EPİDEMİYOLOJİSTİ

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.