DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19259002,12%
İstanbul
27°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

PANDİLER BOĞAZ GEÇİŞİNDE YANLIŞ YOLDA

PANDİLER BOĞAZ GEÇİŞİNDE YANLIŞ YOLDA

ABONE OL
06.12.2022 19:29
PANDİLER BOĞAZ GEÇİŞİNDE YANLIŞ YOLDA
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Boğaz girişinde  P&I ya da Pandi denen sigortası içeriğinde Boğaz geçişi olası bir kazada sonuçlarını sigortanın karşılayacağına dair son sirkülere uymayan 19 tankerin beklemede olduğu bildirildi.

Bilindiği gibi gemilerde bir tekne sigortası ki gemi ve üzerindekilerin sigortasıdır ayrıca araçlardaki Kasko sigortası karşılığı gibi, Gemi personeli ve geminin öncelikle yüke ve çevreye vereceği diğer zarar için PANDİ adı verilen sigortası vardır. Bu Tekne ve Pandi sigortaları bilindiği gibi sigorta acentelerince yapılır her acentanın bağlı bulunduğu bir havuz vardır ki bu havuza yapılan sigorta satılır ve havuzdaki şirketlerce paylaşıılır. Günümüzde oluşacak en ufak bir zarar bile milyonlarca dolara çıkabiliyor hatta bazen gemi bedelinden fazla olabiliyor bu şekildeki paylaşım zararı herkes payı oranında karşılasın diyedir ve sigortanın ana fikrine uygundur ancak bu sigorta havuzlarının bazıları sadece ofshore firmalar gibi kağıt üstündedir. Gerek tekne gerek Pandi sigortaları Boğaz geçişlerinde yeterli olmayabilir hatta bazı uzmanlar Boğaz geçişleri için ayrı bir sigorta yapılmasına taraftırlar.

Boğaz geçişlerinde PANDİ sigortasından istenen teminat kesinlikle yerindedir senelerdir savunduğumuz sistemi Pandiler ve yabancı armatörler sigorta poliçesi üzerindeki maddeler / close’larla oynayarak delmeye çalıştılar. Başlangıçta sadece Pandi sigortası olması istenmiş idi doğal olarak bu sigortada geminin çevreye vereceği zararlar da kapsam içi olmak zorunda idi ancak bazı her nasılsa sigorta şirketi olmuş havuzların geçişte günlük haftalık sigorta yapmaya başlamalarıi gemilere sigorta yapılsa bile bunun karşılığının olmadığı Boğazdaki kazaları kapsamadığı ve hatta bazı kağıt üstünde posta kutusu gibi sigorta şirketlerinin olduğu malumdur. Konu uzmanlarına göre Türkiye idari makamlarının yani Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünün Boğaz geçecek tankerler için bu sigorta şirketlerini de kapsam dışı bırakıp bilinen sağlam sigorta havuzlarına bu sigortayı yaptırtmaları en doğru çözümdür.

Pandilerin haksız yere karşı çıktığı Kıyı Emniyeti Gemel Müdürlüğünün genelgesi alttadır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.