DOLAR 32,7516 1.47%
EURO 35,0732 0.45%
ALTIN 2.456,072,73
BITCOIN 21511800,03%
İstanbul
24°

AZ BULUTLU

03:25

İMSAK'A KALAN SÜRE

Mako köpek balığı balıkçı teknesine atladı

Mako köpek balığı balıkçı teknesine atladı

ABONE OL
24.11.2022 08:18
Mako köpek balığı balıkçı teknesine atladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL


Avustralya’da Balık tutan bir grup insan büyük bir Mako köpekbalığı teknelerine atlayıp onlara hayatlarında bir kez karşılaşabilecekleri bir deneyim yaşattığı için çok eğlendiler.

Cumartesi günü Churchys Charter NZ kaptanı Ryan Churches, Eşkina balığı avlamak için beş müşteriyle birlikte Whitianga kıyılarındaydı.

Oltalarına takılan balığın ağırlığı herkesi çok büyük bir balık yakaladıklarını düşündürdü.Gerçektende oltaya asılmaya başlanıp balık çekildikçe ağırlığın artması balıkçıları heyecanlandırdı. Balık tekneye yaklaşıp yüzeyde tekne etrafında dolanarak tekneye yaklaşmaya başladığında sürpriz gerçekleşti. Yakaladıkları yaklaşık 3 metrelik bir mako köpek balığı idi.

New Zealand Herald’ın bildirdiğine göre, mako köpek balığının yakalanması gemi kamerası ile filme alındı filmde Mako köpek balığının teknenin pruvasına çarparak indiğini ve ardından etrafta çırpınıp kuyruğunu ön cama çarptığını gösteriyor.

Teknenin Kaptanı Churches, Herald’a ilk kez bir köpekbalığının tekneye atlamasına tanık olduğunu söyledi ve olayı “çılgınca” olarak nitelendirdi. Olayı şöyle anlattı.

“Gemide beş müşteriyle Aldermans’ta balık tutuyorduk ve mako yemi yuttu.

“Normalde savaşıyorduk ve etrafta zıplıyordu. Müşterilere ‘tekneye atlarsa yoldan çekilin’ dedim.

“Öyle oldu ki, yaklaşık 30 saniye sonra teknenin tepesine atladı. Çılgıncaydı. Hepimiz oltayı izliyorduk ve ip teknenin yan tarafına gidiyordu ve aniden yön değiştirdi… aynı anda zıpladı ve çok korktuk.”

Churchys Charters NZ kaptanı, Mako’nun yaklaşık 150 kg olduğunu ve sekiz ila dokuz fit ( 2,5/3 metre ) uzunluğunda olduğunu tahmin etti.

Tekneye çarparak iniş yaptıktan sonra, Mako maksimum “en fazla iki dakika” boyunca kaçmaya çalışırken ortalıkta debeleniyordu.

Churches, müdahale etmek ve köpekbalığını serbest bırakmaya çalışmak zorunda kalacaklarına dair endişeler olduğunu söyledi, bu çok tehlikeli bir hareket olurdu.

Ancak, köpekbalığının sıyrılmayı başardığını ve tüm müşterilerin bulunduğu teknenin arkasına inmediği için kendilerini çok şanslı saydığını söyledi.

“Güvenle kaçtı. Yapabileceğimiz fazla bir şey yok. Yanına gitmek için ön tarafa gidemeyiz çünkü makkolar tehlike karşısında kesinlikle çıldırıyorlar.

“Çapayı biraz düşürdük çünkü [teknede] yerinde tutuyor gibiydi. Yine çılgına döndü ve pruva korkuluğundan kendini itti ve tekrar suya kaydı.

“Kaymazsa nasıl çıkaracağımı bulmaya çalışıyordum. Kara kara nasıl bmako köpek balığından kurtulacağımızı düşünüyordum, neyseki her şey yolunda gitti ve balık kendiliğinden kurtuldu..

“Müşteriler, birçok insanın vereceğinden daha iyi tepki verdi. Kameralar dışarıdaydı ama muhtemelen içine girmiş olabileceğimiz tehlikenin farkında değillerdi.

“Teknenin ön tarafında olduğu için şanslıydık ve onu engelleyen ön camlarımız ve sert tavanlarımız vardı. Teknenin arkasına gelmediği için şanslıydık, aksi takdirde çok farklı bir hikayesi olabilirdi.”

Ortalama bir yetişkin Mako’nun boyu yaklaşık 2,5 ila 3,2 m (8,2 ila 10,5 fit) arasındadır ve ortalama olarak 135 ila 230 kg ağırlığında olabilir.

Mako köpekbalıkları okyanus yüzeyine yakın yerlerde ve kıyı sularında yaşarlar ve Yeni Zelanda kıyılarında, daha yaygın olarak Kuzey Adası’nda bulunurlar.

Kancaya takıldıklarında sudan, bazen 10 metreye kadar zıplamalarıyla tanınırlar ve Mako köpek balıklarının bir tekneye ilk inişleri değildi.

2021’de Whangamatā’nın balıkçı arkadaşları Kane O’Reilly ve Murray Clarke, sudan atlayıp teknelerinin tavanına inen devasa bir mako köpekbalığı yakaladıktan sonra sağ kurtuldukları için çok şanslı hissettiler.

O’Reilly, “Oltayı zor sarıyordum ve çektikçe de git gide daha da ağırlaştı,” dedi.

Köpekbalığının ağır bir sürüklenmeyle yere düştüğünü, döndüğünü ve doğruca tekneye yöneldiğini, altı ila yedi metre ötede sudan yaklaşık 5 metre uçarak teknenin tavanına düştüğünü söyledi.

“Köpekbalığı suya çarptı, büyük bir sıçrama daha yaptı ve tekneden yaklaşık 1 metre uzağa indi, bu da bizi korkuttu.

Bir dakika kadar sonra, köpekbalığı olta kancasını kırdı ve ortadan kayboldu.

O’Reilly, köpekbalığının Black Betty adlı güneybatı Marco’nun 7,6 metrelik alüminyum kapalı tavanına çarptığında yaklaşık 4 metre uzunluğunda olduğunu tahmin etti.

“400kg olurdu. Çok büyüktü, kesinlikle çok büyüktü.

O’Reilly, “Arkadaşıma balığın buradan gitmesi için tekneye gaz vermesini söyledim çünkü teknenin hızıyla köpek balığının denize düşebileceğini söyledim” dedi.

“Sonrasında büyük bir patlama hissettim, sanki bir gemiye çarpmış gibiydik ve arkadaşıma ‘bu da neydi’ dedim ve bu kanlı köpekbalığı çatıdan, ön camdan aşağı yuvarlandı ve güverteye çıktı ve sonra denize yuvarlandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.