DOLAR 33,1223 0.1%
EURO 36,0879 -0.22%
ALTIN 2.581,90-0,72
BITCOIN 2124642-0,91%
İstanbul
30°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

İtalya’ya kaçak göçmenler için hukuk dersi

İtalya’ya kaçak göçmenler için hukuk dersi

ABONE OL
07.11.2022 01:44
İtalya’ya kaçak göçmenler için hukuk dersi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gemi Tüm Göçmenler Ayrılana Kadar İtalya Limanından Ayrılmayı Reddetti
Yardım kuruluşu tarafından işletilen bir göçmen kurtarma gemisinin kaptanı, yetkililerin 35 göçmenin karaya çıkmasına izin vermeyi reddetmesinin ardından İtalya’nın Sicilya limanından ayrılma emrini reddetti.
CATANIA, Sicilya (AP) – Yardım kuruluşu tarafından işletilen bir göçmen kurtarma gemisinin kaptanı, yetkililerin, İtalya’nın yeni aşırı sağının direktiflerinin bir parçası olan 35 göçmenin gemisinde karaya çıkmasına izin vermeyi reddetmesinin ardından Pazar günü İtalya’nın Sicilya limanından ayrılma emrini reddetti. liderliğindeki hükümet yabancı bayraklı kurtarma gemilerini hedef aldı.

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’nin iki haftalık hükümeti, Orta Akdeniz’de faaliyet gösteren ve bazıları 16 gün kadar önce denizde tehlike altındaki göçmenleri kurtaran dört gemiye güvenli liman verilmesini reddediyor ve yalnızca savunmasız olarak tanımlananların karaya çıkmasına izin veriyor.

Pazar günü İtalya, aralarında çocuklar, 100’den fazla refakatsiz reşit olmayan ve tıbbi acil durumları olan kişiler de dahil olmak üzere 144 kurtarılmış göçmeni karaya çıkardıktan sonra Humanity 1’e Catania limanını boşaltmasını emretti.

Ancak gemiyi işleten Alman yardım kuruluşu SOS Humanity, kaptanın “denizde tehlikeden kurtarılan tüm hayatta kalanlar karaya çıkana kadar” uymayı reddettiğini söyledi. 35 göçmenin bulunduğu gemi limanda demirli kaldı.

Pazar günü ilerleyen saatlerde, ikinci bir yardım gemisi Katanya’ya geldi ve Sınır Tanımayan Doktorlar tarafından işletilen Geo Barents gemisinde 572 göçmenle inceleme süreci tekrarlandı. Seçim, akşam geç saatlerde tamamlandı, 357’ye izin verildi, ancak 215 kişi gemide engellendi.

Gemiden ilk ayrılanlar aileler oldu. Bebeği kucaklayan bir adam, çıkarken “Teşekkür ederim Geo Barents, teşekkür ederim” diyerek minnettarlığını dile getirdi. Tekerlekli sandalyedeki başka bir adam Kızılhaç çalışanları tarafından aşağı taşındı.

Ancak sivil toplum kuruluşlarının işlettiği diğer iki tekne, kurtardıkları insanları hiç bir liman kabul etmeye yanaşmayınca denizde mahsur kaldlar

Sicilya’ya seyahat eden insani yardım grupları, insan hakları aktivistleri ve iki İtalyan milletvekili, seçim sürecini yasadışı ve insanlık dışı bularak protesto etti. İtalya’nın yeni İçişleri Bakanı Matteo Piantedosi, İtalya’nın uzun süredir Orta Akdeniz’de insan ticaretini teşvik etmekle suçladığı sivil toplum kuruluşlarını hedef alıyor. Gruplar iddiayı reddediyor.

İtalyan milletvekili Aboubakar Soumahoro, Humanity 1 kurtarma gemisinden Meloni’ye yönelik duygusal bir çağrıda “Tüm insanları özgür bırakın, onları özgür bırakın” dedi.

Geceyi gemide geçiren Soumahoro, yolcuların “travma, uzun süreli acı olarak tanımlayabileceğimiz her şeyle karşı karşıya kaldıklarını” söyledi.

Daha sonra limanda Meloni’yi Libya hapishanelerinde işkence de dahil olmak üzere “yeni doğanlar, kadınlar, her türlü travmaya maruz kalmış zavallı insanlar” üzerinden siyaset yapmakla suçladı.

İtalya’nın seçim sürecinde ne çevirmenlerin ne de psikologların hazır olduğunu ve göçmenlerin çoğunun Gambiya’dan geldiğini ve Fransızca, İngilizce veya İtalyanca konuşamadıklarını söyledi.

“Onların suçu başka bir dil konuşmak. Suçları başka bir renge sahip olmak” dedi ve İtalyan hükümetini göçmenleri yüksek enerji fiyatları da dahil olmak üzere diğer sorunlardan uzaklaştırmak için kullanmakla suçladı.

SOS Humanity sözcüsü Wasil Schauseil, Humanity 1’de, gemi doktorunun seçim yapmayı reddetmesinin ardından İtalya’daki doktorların acil tıbbi bakıma ihtiyacı olan kişileri belirlediklerini söyledi. Otuz altı kişi hastalıklı ilan edildi ve karaya çıkmalarına izin verilmedi, bu da birinin ağırlaşması sonucu bir ambulans tarafından hastahaneye götürülmesine neden oldu.

“İnsanların durumunu hayal edebilirsiniz. Çok yıkıcı” dedi.

Hem SOS İnsanlık hem de Sınır Tanımayan Doktorlar, denizde kurtarıldıktan sonra tüm yolcularının savunmasız olduğunu ve uluslararası hukuka göre güvenli bir limanı hak ettiğini bildiren açıklamalar yaptı. SOS Humanity, gemide hayatta kalan 35 kişinin tamamının karada resmi sığınma prosedürlerine erişimini sağlamak için Katanya’da bir hukuk davası açmayı planladığını söyledi.

Sınır Tanımayan Doktorlar, “kurtarma operasyonunun ancak tüm hayatta kalanlar güvenli bir yerde karaya çıkarıldığında tamamlanmış sayıldığını” vurguladı.

Kurtarılan göçmenleri taşıyan diğer iki yardım gemisi de denizde mahsur kaldı, insanlar yerde ve güvertelerde uyurken, yiyecek ve tıbbi malzeme azalırken solunum yolu enfeksiyonları ve uyuz yayıldı.

Denizde kurtarılan 93 kazazedeyi taşıyan Almanlar tarafından işletilen Rise Above gemisi, hava nedeniyle Sicilya’nın doğusundaki sularda daha korunaklı bir pozisyon aradı, ancak sözcü Hermine Poschmann Pazar günü yaptığı açıklamada, mürettebatın İtalyan makamlarından herhangi bir haber almadığını söyledi.

Poschmann, nispeten küçük 25 metrelik (82 fit) gemideki sıkışık koşulları açıkladı.

Bir sözcü Pazar günü yaptığı açıklamada, Avrupa yardım kuruluşu SOS Mediteranee tarafından işletilen ve 234 göçmeni bulunan Ocean Viking’in Messina Boğazı’nın güneyinde uluslararası sularda kaldığını ve bir İtalyan limanına ilerleme talimatı almadığını söyledi. İlk kurtarma 16 gün önceydi.

Morgane adlı bir hayır kurumu çalışanı Pazar günü The Associated Press’e verdiği demeçte, “Hayatta kalanlar arasında ajitasyon belirgindir” dedi. Yüksek dalgaların gemiyi gece boyunca savurmasının ardından deniz tutması vakaları artıyordu.

“Bugün hava önemli ölçüde kötüleşti, kuvvetli rüzgarlar, dalgalı denizler ve yağmuru güverteye getirdi. … bu aşırı koşullar acıyı da ekledi” dedi.

Meloni hükümeti tarafından alınan çatışmacı duruş, şu anda Meloni’nin limanlardan sorumlu altyapı bakanı olan Matteo Salvini’nin 2018-2019’daki kısa içişleri bakanı görevi sırasında düzenlediği karşıtlıkları hatırlatıyor. İtalya’nın yeni hükümeti, yardım kuruluşları tarafından işletilen gemilerin bayraklarını dalgalandırdığı ülkelerin göçmenleri kabul etmesi konusunda ısrar ediyor.

Bir Facebook videosunda Salvini, insani yardım botlarının varlığının kaçakçıları cesaretlendirdiği yönündeki iddialarını tekrarladı.

Sivil toplum kuruluşları, deniz yasalarına göre tehlikedeki insanları kurtarmakla yükümlü olduklarını ve kıyı ülkelerinin mümkün olan en kısa sürede güvenli bir liman sağlamakla yükümlü olduklarını söyleyerek bu iddiayı reddediyor.

Uluslararası Af Örgütü, İtalya’nın tutumunu “utanç verici” olarak nitelendirdi.

Grup, “İtalya meşru olarak diğer AB üye devletlerinin sığınma talebinde bulunan insanlar için sorumluluğu paylaşmalarını bekliyor, ancak bu, yalnızca zaten travma geçirmiş insanların acılarını artıran önlemleri dayatmayı haklı çıkarmaz” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.