DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BITCOIN 22205750,33%
İstanbul
20°

AZ BULUTLU

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

GAZZE YANGININA BENZİN TAŞIMAK…

GAZZE YANGININA BENZİN TAŞIMAK…

ABONE OL
18.04.2024 13:52
GAZZE YANGININA BENZİN TAŞIMAK…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Değerli vatandaşlar, İsrail’in, 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana, 6 ayı aşkın süredir Gazze Şeridi’nde yürüttüğü ve ayrım gözetmeden masum Filistin halkına ve sivil yerleşim yerlerine yönelik katliamda hayatını kaybeden Filistinli sayısı 30 binin, yaralı sayısı ise yüzbinlerin üzerindedir. Bunların büyük çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşmaktadır. Gazze Şeridinin yerle bir olduğu, büyük bir yıkıma uğradığı hepimizin malumudur. Gazze Şeridi’nde hayata tutunmaya çalışan Filistin halkı, çağımızda benzeri görülmemiş biçimde açlıkla ve her türlü yoklukla mücadele etmekte, en temel gıda maddelerine, tıbbi yardım ve malzemeye ulaşmaları İsrail tarafından engellenmektedir. Açlıktan ölümler artmakta, salgın hastalıklar yayılmaktadır.

“Gazze” denince parçalanmış çocuk cesetleri, annelerin feryatları, kucağında yaralı çocuğuyla koşuşturan babalar vicdanları yaralıyor.  Bu acıların yaşandığı Gazze sokaklarında açlık, susuzluk, soğuk, hastalık ve sahipsizlik yaşanıyor. Daracık bir alana sıkıştırılmış iki buçuk milyon Gazze halkı, bütün yoksunluklarına rağmen insanlığın pek görmediği, pek alışık olmadığı onurlu bir var oluş mücadelesi veriyor. Bütün dünyanın gözü önünde İsrail, emperyal güçlerin verdiği destekle acımasızca masun halka zulmetmeye devam ediyor. 

AKP iktidarı, bir taraftan perdenin önünde çatışmaların durdurulması, insani kayıp ve fiziki yıkımın engellenmesi, önce kalıcı ateşkes ve diplomatik çözüm arayışlarının hâkim olması ve Gazze’nin yeniden imarı için, gerek taraflar nezdinde, gerekse uluslararası arenada ve İslam dünyası bünyesinde siyasi ve diplomatik çalışmalar yaptığını iddia ederken, diğer taraftan da yani perdenin arkasından soykırıma varan kıyımlara sebep olan İsrail’e bir kısmı ek listede görülen birçok ürünün satışına aralıksız olarak devam etmiştir.

Ancak, İsrail’e Gazze halkını olumsuz etkileyen ürünlerin ihraç edildiği söylemlerini kabul etmeyen AKP yönetimi 9.Nisan günü İsrail’e bazı kalemlerde ihracat kısıtlaması kararı aldığını ilan etti. İsrail’e Türkiye’den bir şey göndermiyoruz diyen AKP yönetimine sormak lazım, madem ihracat yok o zaman aldığınız bu kısıtlama kararı neyin nesi? bir yalanınız daha bu karar ile ortaya çıktı. Üstelik kısıtlama! İyi de neye göre, ne kadar ve hangi amaçla? Yine aldatmaca, yine ayak oyunları. Gazze Gazze dersiniz, ancak yangın yerine dönen Filistin ve Gazze halkına acımasızca saldıran İsrail’e benzin ve jet yakıtı gönderirsiniz. Sizin yeriniz yok vallahi. Ayrıca kısıtlama ne demek kardeşim yasaklasana. Eğer samimiyseniz ya derhal bu ülkeye ihracatı tümüyle yasaklayacaksınız ya da biz dostuz diye timsah gözyaşları ile halkımızın duygularını siyasetinize alet etmeyeceksiniz. 

EYY AKP yönetimi ve koşulsuz destekçileri…Seçimlerden önce aldığınız bu kısıtlama kararı belki bayram namazı sonrası yapılacak olası protestoları engellemiş olabilir, ancak kanayan vicdanlara merhem olmamıştır. Tabi ki vicdanı olanlara… 

DOĞRU PARTİ temsilcileri olarak bizler,  Filistin’in ve halkının yanında yer almaya ve desteklemeye devam edeceğiz. Satılan ürünler arasında yer alan benzin ve jet yakıtının mevcut ateşi harlamasına sebep olan mevcut iktidardan beklentimiz İsrail’e kısıtlama getirmesi değil tüm ürünlerin ihracatını yasaklanmasıdır. İktidarın ne derece samimi olduğunu( ki bize göre takiye yapıyorlar) radikal bir karar alıp almayacağını elbette göreceğiz.                 19.Nisan.2024

Selam ve Saygılarımla                

Cezmi Orkun

Doğru Parti Genel Başkan Yardımcısı

(Enerji, Tabii Kaynaklar ve Madencilik Politikaları Başkanı)

EK- İSRAİL’E İHRACATI KISITLANAN ÜRÜN GRUPLARI

 1. Alüminyum Profiller   28. Vernikler
 2. Alüminyum Teller   29. Vinçler
 3. Boyalar   30. İnşaat Yalıtım Malzemeleri
 4. Bakır Profiller, Çubuklar ve Teller   31. İnşaatta Kullanılan Camlar
 5. Beton Mikserleri   32. Kimyasal Bileşikler
 6. Çelik Borular ve Bağlantı Parçaları   33. Kimyasal Gübreler
 7. Çelik Filmaşin   34. Klinker
 8. Çelik Kaplar ve Depolar   35. Kovalar, Kepçeler, Kürekler, Kıskaçlar ve Kancalar
 9. Çelik Köprü Aksamı   36. Kükürt
 10. Çelik Kuleler   37. Madeni Yağlar
 11. Çelik Profiller   38. Makaralı Zincirler
 12. Çimento   39. Mermer
 13. Çimentodan, Betondan veya Suni   40. Metal İşleme Makinaları

Taştan İnşaat için Bloklar ve Levhalar

 1. Demir Çelikten Tüm İnşaat Malzemeleri   41. Metallerin İşlenmesinde Kullanılan Kimyasallar
 2. Demir-Çelik Tüm Teller   42. Mineral Gübreler
 3. Ekskavatörler   43. Motor Yağları
 4. Elektrik Kabloları   44. Paletler
 5. Elektrik Panoları   45. Plastik Borular
 6. Fayanslar   46. Sandviç Paneller
 7. Fiberoptik Kablolar ve Elektrik İletkenleri  47. Seramikler
 8. Forkliftler     48. Solvent Boyalar
 9. Granit     49. Tel Çekme Makinaları
 10. Halat ve Kablolar     50. Testere Makinaları
 11. Hırdavat Ürünleri     51. Tuğlalar
 12. Hidrolik Yağlar     52. Yapıştırıcılar ve Tutkallar
 13. İnşaat Demiri       53. Yassı Çelik Ürünleri
 14. İnşaat Makinaları     54. Uçak Benzini ve Jet Yakıtı 

       Kaynak: Ticaret Bakanlığı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.