DOLAR 32,4059 0.14%
EURO 34,5524 0.34%
ALTIN 2.456,780,76
BITCOIN 21422103,29%
İstanbul
18°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

En geniş konteyner gemisi MSC Tessa

En geniş konteyner gemisi MSC Tessa

ABONE OL
12.03.2023 00:20
En geniş konteyner gemisi MSC Tessa
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şangay merkezli Çinli gemi inşaa firması Hudong-Zhonghua Shipbuilding (Group) Co Ltd, Perşembe günü Mediterranean Shipping Company SA’ya (MSC) 24.116 TEU veya ‘yirmi fit eşdeğeri’ birim kapasiteli MSC Tessa adlı gemiyi teslim ederek dünyanın en geniş konteyner gemisini yapmış oldular.

Teslimat, Çinli gemi yapımcılarının ultra büyük konteyner gemilerinin inşasındaki lider konumunu daha da pekiştirecek. MSC Tessa adlı mega kapalı gemi, Mediterranean Shipping Company tarafından sipariş edilen 24.116 TEU’luk dört konteyner gemisinden ilki.

Dünyanın en büyük gemi üreticisi China State Shipbuilding Corp’un (CSSC) bir birimi olan Hudong-Zhonghua’ya göre, 399,99 metre uzunluğunda ve 61,5 metre genişliğindeki gemi, şu anda kapasite bakımından dünyanın en geniş konteyner gemisi.

Hudong-Zhonghua tarafından bağımsız olarak tasarlanan gemi, çevre dostu, yüksek verimli, düşük enerji tüketimi ve güvenlikte yüksek puan gibi özelliklerin bir kombinasyonuna sahiptir.

Mediterranean Shipping Company tarafından sipariş edilen diğer üç gemi, Hudong-Zhonghua’nın tersanelerinde inşa halinde ve Ağustos ayından önce ayrı ayrı teslim edilecek.

Devasa gemi, kapasitesine göre dünyanın en geniş konteyner gemileri kategorisine giriyor. Tersane, geminin aslında şimdiye kadar teslim edilen en geniş gemi olduğunu ve geçen yıl Haziran ayında teslim edilen Ever Alot’a ait rekoru kırdığını söyledi.

Dev konteyner gemisi, Çin İletişim Bankası Finansal Kiralama (Bocomm Leasing) tarafından 2020’de MSC için tahmini 600 milyon dolar değerinde dört gemilik bir anlaşmanın parçası olarak sipariş edildi.

Hibrit yıkayıcı (hybrid scrubber), küçük yuvarlak bulb , geniş çaplı pervaneler ve enerji tasarrufu için kanallar ile donatılmıştır.

Aynı zamanda, 400 metre uzunluğundaki gemi, toplam enerji tüketimini ve buna karşılık gelen toplam karbon emisyonlarını %3 ila %4 oranında azaltan hava yağlaması kullanıyor. DNV Klaslı.

Geminin güverte alanı 4 standart futbol sahasına yakın, kalıp derinliği 33,2 metre ve maksimum istifleme katmanları 22 kata eşdeğer 25 katmana ulaşabiliyor. 240.000 tondan fazla kargo taşıyabilen gemiye tek seferde 24.116 adet standart konteyner yüklenebilir.

Gemi yapımcısı, yakıt tüketimini etkili bir şekilde azaltabilen, EEDI enerji verimliliği göstergelerini optimize edebilen ve sera gazı emisyonlarını azaltabilen şaft jeneratörünün de ilk kez kullanıldığını açıklıyor.

Hudong-Zhonghua Shipbuilding, serinin ikinci gemisinin deniz denemelerini tamamladığını, üçüncü ve dördüncü konteyner gemilerinin de yapım aşamasında olduğunu söyledi. Gemi yapımcısı, üç geminin de Ağustos ayından önce teslim edilmesini bekliyor.

İsviçre merkezli konteyner taşımacılığı devi, en son sözleşme de dahil olmak üzere yaklaşık 134 konteyner gemisi siparişiyle sektördeki açık ara en büyük sipariş defterine sahip.

Yani, Ocak 2023’te MSC, özel sektöre ait Jiangsu Xin Chang Jiang Group ile devlete ait China International Marine Containers Group (CIMC) arasındaki bir ortak girişim olan Zhoushan Changhong’a on adet LNG yakıtlı konteyner gemisi siparişi verdi.

11.500 TEU’luk on gemi, CIMC’nin yan kuruluşu CIMC Ocean Engineering Tasarım ve Araştırma Enstitüsü (CIMC ORIC) tarafından tasarlandı. Yeni yapıların teslimatı 2025 ile 2026 arasında yayılacak.

Gemilerin hem LNG hem de konvansiyonel yakıtla çalışmasını sağlayan çift yakıtlı tahrikin yanı sıra, gemiler aynı zamanda amonyağa hazır en gelişmiş tasarımı da benimseyecek.

Alphaliner’a göre MSC’nin 2023’te teslim edilmesi planlanan 14 megamax gemisi ve 22 neo-panamax gemisi var. Siparişler Çinli ve Güney Koreli gemi inşa şirketleri arasında dağılıyor.

Bazı teslimatlar 2024’e ertelenecek olsa bile, Cenevre merkezli taşıyıcının bu yıl başka bir büyük kapasite artışı alacağı kesin.

MSC’nin LNG’ye hazır ultra büyük konteyner gemilerinin üretimi de tüm hızıyla devam ediyor. Ocak ayında Çinli gemi üreticisi Guangzhou Shipbuilding International (GSI), MSC Noa Ariela adlı 16.000 TEU’luk bir ULCV teslim etti. ( ULCV = Ultra Large Conteiner Vessel Çok büyük konteyner gemisi )

Gemi, potansiyel olarak LNG’ye dönüşüm sağlamak için gerekli altyapı ile donatılmıştır. Daha az sera gazı salarken sürükle ve kes yakıt tüketimini azaltmak için havayla yağlama ve bir şaft jeneratörü içerecek.

Gemi, GSI’nin MSC için inşa ettiği sekiz adet 16.000 TEU’luk konteyner gemisinden ilki. Gemiler, GSI ve Dalian Shipbuilding Industry arasında bölünmüş 17 adede kadar LNG’ye hazır Neo Panamax gemisi için birkaç ayrı anlaşmayla 2021’de geri sipariş edildi.

DSIC Tianjin tersanesi, 16.000 TEU’luk başka bir konteyner gemisinin temelini attı. Gemi, iki gemilik bir anlaşmanın parçası olarak 2021 yılında MSC adına Çinli Minsheng Financial Leasing (MSFL) tarafından sipariş edilmişti. İkilinin 2023 ve 2024’te teslim edilmesi planlanıyor.

Çevreci özellikleri açısından, konteyner gemisi, kardeş gemileri gibi, hava sürtünmesini azaltma teknolojisinin yanı sıra bir hibrit yıkayıcı sistemi ile donatılacak.

MSC, LNG’ye ek olarak biyoyakıtların potansiyelini de araştırıyor. Konteyner gemisi ana şirketi, Şubat ayında Alman nakliye şirketi DB Schenker ile DB Schenker’in konsolide kargolarının tamamı için 12.000 mt biyoyakıt bileşenlerinin kullanımı için bir anlaşma imzaladı.

Şirket, 12.000 metrik tonluk biyoyakıt bileşeninin %20 ile %30 arasında harmanlanacağını ve bunun sonucunda yaklaşık 50.000 metrik ton harmanlanmış biyoyakıtın MSC’nin konteyner gemilerinde kullanılacağını söyledi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.