DOLAR 32,7881 1.5%
EURO 35,1093 0.44%
ALTIN 2.455,752,72
BITCOIN 2152459-0,42%
İstanbul
24°

HAFİF YAĞMUR

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

CIA’nın kayıp 6 milyar doları nerede?

CIA’nın kayıp 6 milyar doları nerede?

ABONE OL
28.06.2023 22:44
CIA’nın kayıp 6 milyar doları nerede?
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Wagner (resmi adı PMC Wagner) adlı paralı asker servisinin başının Yevgeniy Prigojin olduğunu ve Putin’in çocukluk arkadaşı ve Kremlin’in yemek / katering işlerini yaptığını ve hatta geçmişinde 10 sene işlediği ağır suçlardan dolayı hapis yattığını da konuyu biraz araştırıp okuyanlar biliyorlardır. Hapisten çıktıktan sonra Putin’inde desteği ile yemek işine girmiş ve işlerini büyüttükten sonra eski bir Rus istihbarat subayı ile ortak olarak Wagner’i kurmuşlardır.

Kurulma döneminde Hint okyanusu ve Aden körfezindeki korsanlara karşı bölgeden geçen gemilere Rusya devletinin ilişkilerini de kullanarak silahlı koruma için gerekli lojistiği sağladıktan sonra başarı ile eskortluk yapmışlar ve epey büyük paralar kazanmışlar ve Rusya Federasyonunun Irak Suriye ve başta Afrika ülkeleri olmak üzere pek çok yerde kendisinin benzeri olan Rusya Federasyonu orijinli diğer 4/5 paralı askerlik grubu ile bazen bu gruplarla beraber bazen de tek başına olarak Rusya adına pek çok operasyona katılmışlardır. Suriye sonrası Ukrayna da savaş başladığında Rusya’nın da (Elbette Putin’in) desteği ile Ukrayna savaşına profesyonel askerler olarak katılmışlar ve Rusya’nın ihtiyacı olan savaş görmüş / tecrübeli asker olarak Doğu Ukrayna’da pek çok cephede savaşmışlardır. Ancak son dönemde Kherson ili sınırları içindeki Hakovka’daki barajın patlatılması nedeni ile bölgede Nikolayev dahil her tarafı su basması sonucu Rus birliklerinin batıya doğru ilerlemesi imkânsız hale gelmiştir.

Ukrayna halkı ile yakın akraba olmaları ve bölgede Rus asıllı pek çok insan olması nedeni halka zarar vermeden olayı çözmeye uğraştılar. Rusya’nın temelde istediği Ukrayna’nın sahil kentlerini alarak Ukrayna’nın elini ayağını bağlamaktı ancak gerek Nato resmi gayrı resmi desteği ve gerekse Rus yayılmacılığı sonucu İmparatorluktan küçük bir anakaraya / coğrafyaya sığınmak zorunda kalan Polonya’nın eski topraklarını geri almak için pek hevesli olması ve bu toprakların büyük kısmının Batı Ukrayna ve Belarus / Beyaz Rusya sınırları içinde olması nedeni ile Batı ile beraber gerekli lojistik ve desteği  organize ederek Ukrayna’daki Yahudi önderlerin hizmetine sunmuşlardır. Ki bu Yahudi kökenli insanların ezici çoğunluğu Türk kökenli Eşkinazi Yahudileridir ve kullandıkları paramiliter güçler olan Neonazi Ukraynalıları  – ki büyük çoğunluğu Polonya asıllılardır –  yardımı ile barışçı bir halk olan Ukraynalıları savaşa razı etmek için gereken gerek milliyetçilik damarları olan vatan savunması ve gerekse kişileri zorla savaşa razı ederek savaşın bu hale gelmesine neden olmuşlardır. Savaş bugün adil olmayan bir şekilde acemi Ukrayna askerleri ile ki arkalarında Nato ve Polonya paramiliterleri (yani sivil ya da emekli askerlerden kurulu özel birlikler) ve hatta çok yakın bir tarihte deşifre edilmeye başlayan Abd ve AB kökenli kurmay askerleri vardır. Hakovka barajına düzenlenen suikast ile kimin yaptığına dair 2 tarafta birbirini suçlamaktadır ama Rusya’nın böyle bir şey yapması bindiği dalı kesmesi ve gerçekte deliliktir. Herkesin bildiğinin aksine baraj suları sadece Karadeniz’e değil bölgenin düz ova olması nedeni ile gerek Kherson gerek Nikolayev toprakları ve hatta doğudaki Melitopol’a kadar olan topraklara yayılmış bölgede askeri bir harekât yapmak imkânsız hale gelmiştir.

Rusya eğer tüm Ukrayna’yı işgal etmek derdinde olsa idi sadece doğu Ukrayna’daki ayrılıkçı illeri ki şu an sözde devletlerini kurdular koruma altına almakla kalmaz ve doğrudan Ukrayna’nın kalbi ve Rus ya ve Belarusya sınırlarından yaklaşık yüz kilometre civarı uzaklıktaki Kiev’e doğrudan saldırarak olayı kaynağından çözerler idi.

Kıyıları işgal planı barajın patlatılması sonrası şimdilik doğudan ilerlemenin durmak zorunda olması nedeni ile uzayacağını ve Ukrayna’ya resmi gayrı resmi asker mühimmat desteğinin batıca gittikçe artan bir şekilde artması Rusya’yı taktik değiştirmeye zorlamış ve gerçekte baştan da yapılması gerektiği gibi Rusya’nın güneyinden ana saldırının yapılmasına karar verilmiş ancak burada asker kaydırması ve bunun perdelenmesi sorunu ortaya çıkmış buna çözüm olarak Prigojin’in Rus Genelkurmay başkanı Valeri Vasilyeviç Gerasimov ve hatta Savunma bakanı Shoygu ile lojistik gecikmelerinden dolayı aralarındaki atışmalar kullanılarak Wagner’in Belarus ve Güney batı Rusya’ya nakillerinin perdelenme belli ölçülerde yapılmıştır.

Tam da burada duralım.

Rus Savunma Bakanlığı yetkilileri ile Wagner başkanı  Yevgeniy Prigojin kapışmasını kendi lehine kullanabileceğini Wagner’i türlü vaadler ile yanına çekebileceğini düşünen CİA yetkilileri devreye girmişler ve Wagner’i saflarına çekebilmek için gereken temasları gerek doğrudan gerek işbirlikçiler üzerinden yaparak Pentagondan bu iş için 6 milyar abd doları kaynak sağlamışlar yanlarına geçecek Wagner mensuplarına asker başı 50 bini peşin toplam 100 bin Abd doları verileceği söylenmiş ve saflarına geçmesi için anlaştıklarını düşündükleri Wagner askerlerinin hesaplarına derhal 50 şer bin dolarlar yatırılmış ancak şimdilik Wagner’den Ukrayna yada Batı saflarına geçen olup olmadığı bilinmiyor zaman içerisinde belki öğreneceğiz ama Batı saflarına geçen Wagner mensubu olduğuna dair duyumum yok. Prigojin’in Kremlin’e isyan fikrine Wagner mensuplarının en az % 75’i karşı çıktığı da gelen duyumlar arasında.

Uluslararası basından da izlediğim ve takip ettiğim gibi Pentagon karışmış ve Wagner’i saflarına çekmekte kullanılması için CIA yetkililerine teslim edilen bu kayıp 6 milyar doların nerede ve ne olduğunu araştırıyorlar… Bakalım bulabilecekler mi ? Bu arada Prigojin Rostov’u terkettikten sonra ofisinde Rus istihbarat örgütlerince yapılan aramada bavullarla dolar ve 5 kilo külçe altın bulunduğunu da hatırlatalım.

Tüm islam aleminin Kurban bayramı kutlu olsun.

Kapt. Fahrettin SAYAR

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.