DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BITCOIN 22277170,71%
İstanbul
20°

AZ BULUTLU

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Amazon’un eski uygarlıkları bulundu

ABONE OL
29.05.2022 21:38
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Amazon havzası üzerinde uçan bir helikopterle, LİZAR adı verilen Lazer ışınlarını radar gibi mesafe ve yoğunluk ölçümlenmesi için kullanılarak yapılan lazer taramaları sonucunda, “kayıp” İspanyol öncesi bir uygarlık tarafından inşa edilen bilinmeyen yerleşimlerin kanıtlarını ortaya çıkararak, bölgenin büyük bir nüfusu sürdürüp sürdüremeyeceği konusunda uzun süredir devam eden bilimsel bir tartışmayı çözüyor. .

Bulgular, MS 500 ile 1400 yılları arasında Amazon havzasının Llanos de Mojos bölgesinde yaşayan gizemli Casarabe halkının daha önce düşünülenden çok daha fazla sayıda olduğunu ve benzersiz çevreye ince bir şekilde uyarlanmış geniş bir uygarlık geliştirdiklerini gösteriyor.

Araştırmacılar, yoğun bitki örtüsünün altındaki arkeolojik yapıları ortaya çıkarmak için her saniye binlerce kızılötesi lazer darbesinin araziden yansıdığı havadaki ışık algılamaları ile bir yol, geçit, rezervuar ağı içinde birkaç bilinmeyen yerleşim yeri ve şimdi Cotoca ve Landívar olarak adlandırılan iki çok büyük Casarabe yerleşiminde merkezlenen su kanallarının varlığını keşfetti .

Geniş bir alana yayılmış şehircilik

Bonn’daki Alman Arkeoloji Enstitüsü’nde arkeolog olan ekip başı Heiko Prümers, Bir saatlik yürüyüşle başka bir yerleşim yerine gidebilirsiniz dedi. “Bu, bu bölgenin İspanyol öncesi zamanlarda çok yoğun bir şekilde doldurulduğunun bir işareti.” Prümers ve meslektaşları, şu anda Bolivya’nın bir parçası olan bölgedeki Casarabe kalıntılarını 20 yıldan fazla bir süredir incelediler.

Yerleşimlerin keşfedildiği bölge, Amazon havzasının güneybatısındaki tropikal bir savan. Bölgede hem yağışlı hem kurak mevsimler görülürken en kurak aylarda yağmura rastlanmıyor. Kasım ve nisan arasındaki yağışlı dönemde de bölgenin büyük kısmı aylarca sular altında kalıyor. Bu zorlu koşullara rağmen yeni keşifler, bölgenin İspanyol öncesi dönemde seyrek nüfuslu olduğu fikrini çürütüyor. Bunun yerine Casarabe halkının geniş bir alanda “düşük yoğunluklu bir tropikal şehircilik” inşa ettiğini gösteriyor.

Casarabe halkının dini inançları hakkında bilgi yok

Prümers, daha küçük Casarabe yerleşimlerinin binlerce kişiye ev sahipliği yaptığını tahmin ediyor. Yerleşim yerleri yollar ve geçitlerle birleştirilmişti. Cotoca ve Landívar’daki iki büyük bölge çevresinde kabaca eş merkezli daireler halinde inşa edilmişti ve bu bölgelerin gerçek boyutları kullanılan Lazer araştırma sistemi sayesinde anlaşılabildiğini anlattı.

Prümers ayrıca, bu eski halkın bölgedeki mevsimsel taşkınları kontrol etmek, mısır ve diğer mahsullerin yüksek alanlarda yetiştirilmesini sağlamak için şehircilik sistemleri kurduğunu belirtiyor. Buna göre Casarabe halkı için önemli bir protein kaynağı olduğu düşünülen balık çiftlikleri için de rezervuarlar kurulmuş olabilir.

Cotoca ve Landívar’ın merkezinde ise devasa piramitlerin tepesine toprak platformların yerleştirdiği tören alanlarının yer aldığı saptandı. Casarabe halkının dini inançları bilinmiyor. Ancak yeni çalışmada bu platformların ve piramitlerin Casarabe mezarlarıyla aynı yöne inşa edildiği ifade ediliyor.

Kaynak : Live Science

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.