DOLAR 32,7536 1.46%
EURO 35,0655 0.42%
ALTIN 2.459,062,86
BITCOIN 2144054-0,48%
İstanbul
24°

AZ BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Akdeniz Araştırma 1 gemisi Lübnan’dan döndü

Akdeniz Araştırma 1 gemisi Lübnan’dan döndü

ABONE OL
17.10.2022 19:57
Akdeniz Araştırma 1 gemisi Lübnan’dan döndü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AKDENİZ ARAŞTIRMA-1 Gemisi, özellikle açık denizlerde sivil denetleme hizmetlerinin yerine getirilmesi ve araştırma hizmetlerinin yürütülmesi amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2014 yılında Akdeniz Su ürünleri araştırma ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü bünyesinde hizmete alınmıştır.

Gemi, araştırma ve kontrol gemisi olarak uluslararası sularda faaliyet gösterebilecek donanım ve teknolojiye sahiptir. 4 m drafta sahip, 32 m boyunda, 8 m eninde ve 307 Gros Ton büyüklüğünde olan gemide, 2 adet 588 Kw ana makine, 2 adet 107 Kw yardımcı makine bulunmaktadır. Tam yüklü halde 13 knot hız yapabilen geminin 17+1 kişi barındırma kapasitesi vardır.

AKDENİZ ARAŞTIRMA-1 Gemisi ile Akdeniz ve Ege Denizinin ulusal ve uluslararası sularında, balıkçılık ve stok belirleme çalışmaları ile oşinografi ve deniz kirliliği izleme ve belirlemeye yönelik çalışmalar yürütülmektedir.

Tarım ve Orman Bakanlığı Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü’ne bağlı “Akdeniz Araştırma 1 Gemisi”, Lübnan’ın kara sularında balık ekosistemi üzerindeki çalışmalara 3 Ekim günü katıldı.

Lübnan Hükümeti ile Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) iş birliği kapsamında Lübnan’a gelen “Akdeniz Araştırma 1 Gemisi” personelinin, Lübnanlı uzmanlarla yaptığı 15 günlük çalışma sona erdi.

Lübnan’dan ayrılmadan önce Beyrut limanına yanaşması sonrası, gemi personeli ve araştırmacılara teşekkür etmek için düzenlenen toplantıya Lübnan Tarım Bakanı Abbas Hacı Hasan ve FAO Lübnan yetkilileri katıldı.

Törende konuşan Bakan Hasan, söz konusu çalışmayı, “Lübnan’da balıkçılık potansiyelinin ortaya çıkarılması üzerine yapılan önemli çalışmalardan biri. Ülkenin balıkçılık sektöründe potansiyelini ortaya çıkarmaya yönelik bir adım.” şeklinde değerlendirdi.

Türkiye’nin balıkçılık sektöründe ilerleme kaydeden ülkelerin arasında yer aldığını anlatan Hasan, “Bu konuda dünyada özellikle balık avlanması hususunda ilerleme kaydetmiş ülkelerle ortaklık yapıp onların tecrübelerinden faydalanmak istiyoruz. Lübnan ve Türkiye arasında bu sektördeki iş birliğinin güçlendirilmesi için bir mutabakat zaptı hazırlandı ve inşallah yakında da imzalanacaktır. Türkiye’nin bu konuda tecrübeleri gerçekten çok önemlidir.” dedi.

“Burada 2 türlü veri derliyoruz”

Gemide bulunan Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü Araştırmacısı Coşkun Menderes Aydın, daha önce de Lübnan’a geldiklerini aktararak,”İkinci seferdir Lübnan’dayız. FAO ve Lübnan hükümetinin ortaklığı ile burada deneysel balıkçılık kaynakları üzerinde incelemeler yapıyoruz. Buradaki amacımız elde edilen verilerle ekosistem üzerinde belli çıkarımlar yapmak, Akdeniz’in diğer bölgeleriyle karşılaştırma yapmak.” diye konuştu.

Yaklaşık 2 hafta boyunca Lübnanlı meslektaşlarıyla çalıştıklarını belirten Aydın, şunları kaydetti:

“Bu veriler onlar için çok kıymetli idi. Umuyoruz ki bu veriler Lübnan balıkçılık sektöründe kullanılabilecek. Burada 2 türlü veri derliyoruz. Birincisi balıkların tür çeşitliliği ve yoğunluklarına ilişkin veriler, ikincisi ise balıkların biyolojisiyle alakalı. Birinci veriyi hızlı bir şekilde avcılıktan sonra gemide laboratuvarımızda yapabiliyoruz. Diğer işlemler ise Lübnan’daki kurumlar tarafından gerçekleştiriliyor. Sonra veriler birleştirilip ekosistem üzerinde çıkarımlar yapılıyor.”

“Yaklaşık 650 mil kadar bir alanı taradık”

Akdeniz Araştırma-1 Gemisi’nin 1. Kaptanı Ali Özbolat da 1 Ekim’de yola çıktıklarını hatırlatarak, “3 Ekim’de Lübnan kara sularına giriş yaptık. Yaklaşık 650 mil kadar bir alanı taradık. Lübnan kuzeyindeki Trablusşam sahilinden güneyindeki Sayda kentine kadar… Bütün bu alanda 8 metreden 800 metreye kadar taramalar yaptık. Balıkçılık açısından iyi olan bölgeleri tespit ettik. Bölgedeki tüm çalışmalarımızı 15 gün içerisinde tamamladık.” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.