DOLAR 32,7516 1.47%
EURO 35,0732 0.45%
ALTIN 2.456,072,73
BITCOIN 21511800,03%
İstanbul
24°

AZ BULUTLU

03:25

İMSAK'A KALAN SÜRE

ABD’de Yenilenebilir Enerji Üretimi İlk Kez Kömürü Geçti
  • Suyun Sesi
  • Gündem
  • ABD’de Yenilenebilir Enerji Üretimi İlk Kez Kömürü Geçti

ABD’de Yenilenebilir Enerji Üretimi İlk Kez Kömürü Geçti

ABONE OL
05.07.2023 19:07
ABD’de Yenilenebilir Enerji Üretimi İlk Kez Kömürü Geçti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD’de ilk kez yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen elektrik enerjisi kömürden elde edilen enerji miktarını geçti. ABD Elektrik İdaresi’ne göre, yenilenebilir kaynaklardan elde edilen enerji bir önceki yıl olduğu gibi 2022’de de nükleer enerji üretimini geride bıraktı. ABD Elektrik İdaresi, rüzgar ve güneş enerjisinde yaşanan büyümenin yenilenebilir enerjideki artışa katkıda bulunduğunu ve yenilenebilir enerjinin 2022 yılında ülke içinde üretilen elektriğin yüzde 14’ünü oluşturduğunu kaydetti. Raporda hidro enerjinin toplam enerji üretimine yüzde 6; biyokütle ve jeotermal enerji kaynaklarının da toplam enerji üretiminde yüzde 1’den biraz daha az katkısının olduğu belirtildi. Yenilenebilir enerjide Kaliforniya ve Teksas önde.

ABD Elektrik İdare’ne göre, Kaliforniya eyaleti ulusal düzeyde güneş enerjisinin yüzde 26’sını üretirken; , Kaliforniya’yı yüzde 16 ile Teksas ve yüzde 8 ile Kuzey Karolayna izledi.ABD’de en fazla rüzgar enerjisi üreten eyaletse ülke genelindeki üretimin yüzde 26’sını sağlayan Teksas. Teksas’ı yüzde 10 ile Iowa takip ediyor.

Enerji ve sürdürülebilirlik uzmanları, bu eşiğin aşılmış olmasının önemli olduğunu ancak daha ucuz enerji üretimini sağlayan yenilenebilir enerji alanında daha atılması gereken adımların olduğunu vurguluyor.

“Rüzgar ve güneş enerjisi üretimi maliyeti azaldı”

Yenilenebilir Enerji Amerikan Konseyi CEO’su Gregory Wetstone, yenilenebilir enerji alanında büyümenin sebebinin ekonomi olduğunu belirtiyor.

Yenilenebilir enerjinin ABD’nin çoğu bölgesinde daha hesaplı bir elektrik kaynağı olduğunu belirten Wetstone, “Son 10 yılda rüzgar enerjisinin maliyeti yüzde 70; güneş enerjisinin de maliyeti yüzde 90 oranında azaldı” diyor.

Uzmanlar rüzgar ve güneş enerjisinin yenilenebilir enerjide büyümenin bel kemiğini oluşturacağını; ancak herhangi bir yedek kaynak olmadan ABD’de elektrik üretiminin tamamını karşılayıp karşılayamayacağı konusunun mühendisler arasında hala tartışılan bir konu olduğunu belirtiyor.

Güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir kaynaklardan enerji üretiminde batarya deposu, uzun mesafede enerji iletimi gibi sorunların çözülmesi gerektiğine dikkat çekiliyor.

Fosil yakıtlara bağımlılık sürüyor

ABD Elektrik İdaresinin raporunda ABD’nin hala iklim değişikliğinde rol oynayan fosil yakıtlara bağımlı olmaya devam ettiği; kömürden elde enerjinin 2022 yılında elektrik sektörünün yüzde 20’sini oluşturduğu belirtiliyor.

Raporda 2022 yılında enerji üretiminin yüzde 39’unu oluşturan doğal gazın ABD’de en büyük elektrik kaynağı olduğu kaydediliyor.

Biden yönetiminin geçtiğimiz yıl çıkardığı Enflasyonu Düşürme Yasası kapsamında yenilenebilir enerji projelerine kaynak ayrılıyor.

Uzmanlar bu yasa sayesinde bu proje sayılarının arttığını ve önümüzdeki dönemde temiz enerji projelerinin hızlandırılmasında etkili olacağını belirtiyor.

Kaynak : Voa

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.