DOLAR 32,7434 1.43%
EURO 35,0754 0.44%
ALTIN 2.456,862,77
BITCOIN 2138667-0,92%
İstanbul
24°

HAFİF YAĞMUR

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

ABD, Atlantikte Rüzgar enerjisi üretimini kısıtlayacak çünki…
  • Suyun Sesi
  • Çevre
  • ABD, Atlantikte Rüzgar enerjisi üretimini kısıtlayacak çünki…

ABD, Atlantikte Rüzgar enerjisi üretimini kısıtlayacak çünki…

ABONE OL
31.10.2022 04:28
ABD, Atlantikte Rüzgar enerjisi üretimini kısıtlayacak çünki…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD hükümeti, Doğu Kıyısı açıklarında açık deniz rüzgar enerjisi geliştirirken nesli tükenmekte olan bir balina türünü korumaya çalışmak için bir strateji belirledi.

Başkan Joe Biden’in yönetimi, ABD daha fazla enerji bağımsızlığı peşinde koşarken Atlantik kıyısı boyunca açık deniz rüzgarını teşvik etmeye öncelik verdi. Bu sular aynı zamanda dünyada sayıları yaklaşık 340 olan azalan Buzul balinalarına da ( North Atlantic right whales ) ev sahipliği yapıyor.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi ve Okyanus Enerjisi Yönetimi Bürosu, rüzgar projelerinin inşasına izin verirken balinaları korumak için bu ay bir taslak plan yayınladı. Ajanslar, balinaları kurtarmak ve daha fazla yenilenebilir enerji yaratmak için devam eden çabaların bir arada var olabileceğini söyledi.

Yönetici yardımcısı Janet Coit, “İklim değişikliğinin süregelen zorluklarıyla karşı karşıya kalırken, bu strateji, yenilenebilir enerjiyi ilerletmemize yardımcı olurken aynı zamanda Kuzey Atlantik gerçek balinalarını ve bağlı oldukları ekosistemi korumak ve kurtarmak için çalışırken güçlü bir temel sağlıyor” dedi.

Her yıl Georgia ve Florida’dan New England ve Kanada’ya seyahat eden balinaların göç yolları boyunca açık deniz rüzgarının gelişimi devam ediyor. Bu potansiyel olarak balinaları rahatsızlığa veya yaralanmaya karşı savunmasız bırakır. Ajanslar, balina stratejisinin bir parçası olarak düzenleyici süreçte gezinmeye yardımcı olmak için açık deniz rüzgar geliştiricilerine hafifletme önlemleri hakkında rehberlik sağlamayı planladıklarını söyledi.

NOAA’nın Kuzeydoğu Balıkçılık Bilim Merkezi direktörü ve belgenin baş yazarı Jon Hare, stratejinin “Buzul balinaları ve açık deniz rüzgar gelişimi ile ilgili bilimi geliştirmeye ve geçmiş, şimdiki ve gelecekteki çabaları bütünleştirmeye” odaklandığını söyledi. Ayrıca proje planlama, kiralama ve yer belirleme ile ilgili etki azaltıcı önlemleri de tanımlıyor, dedi.

Buzul balinalarıson yıllarda azalmakta ve gemilerle çarpışma ve olta takımlarına dolanma gibi tehditlerle karşı karşıyadır. Doğal Kaynaklar Savunma Konseyi de dahil olmak üzere çevreci gruplar balinalar için daha fazla koruma çağrısında bulundu.

Konseyde kıdemli bir politika analisti olan Alison Chase, koruma stratejisinin umut verici olduğunu, ancak balinalara verilen zararı en aza indirecek önlemler için uygulama ve gereksinimler için finansmana ihtiyacı olduğunu söyledi. Chase, bunların hız ve gürültü azaltmalarını içerdiğini söyledi.

Chase, “Açık deniz rüzgarına ihtiyacımız var ve bunu doğru yapmalıyız” dedi. Ancak iklim değişikliğiyle mücadele ederken, okyanus yaşamına yönelik tehditleri elimizden geldiğince önlemeli, en aza indirmeli ve azaltmalıyız.”

Hükümet, taslak strateji hakkında 4 Aralık’a kadar kamuoyunun yorumunu alacak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.