DOLAR 32,1926 -0.11%
EURO 34,9858 0.11%
ALTIN 2.426,580,35
BITCOIN 2199356-1,10%
İstanbul
18°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ching Shih, Korsanlar kraliçesi

Ching Shih, Korsanlar kraliçesi

ABONE OL
25.07.2022 04:41
Ching Shih, Korsanlar kraliçesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“korsanlar” kelimesini duyduğunuzda, inkar edilemez bir şekilde, yaşam hikayeleri birkaç yüzyıldır milyonlarca genci ve yetişkini büyüleyen yetkin, vahşi adamları düşünürsünüz. Karasakal, Henry Morgan ve Sir Francis Drake gibi isimler ve Bizde de Çaka bey, Barbaros Hayrettin Paşa, Turgut reis ilk başta akla gelen korsanlar olarak aklınıza gelebilir.. Bu adamlar tüm zamanların en başarılı korsanları olarak kabul edildi. Bu bilinen isimlerin aksine, kayıtlı tarihin en başarılı korsan lordu, daha önce bahsedilen Amerikalı veya Avrupalı erkeklerin hiçbiri değildi. Bunun yerine, bugün sadece ‘Ching’in dulu’ anlamına gelen Ching Shih adıyla tanınan olağanüstü bir Asyalı kadındı. Onun destanı, canlandırıcı bir zenginlik hikayesinden başka bir şey değil. Gücünün zirvesinde 800’den fazla büyük gemiye, 1000’den fazla küçük gemiye ve hem erkek hem de kadınlardan oluşan 80.000’den fazla korsan mürettebatına komuta etti. Bir karşılaştırma yaparsak; Karasakal en güçlü olduğu dönemde ancak 300 gemiye ve birkaç bin korsana hükmediyordu.

Ching Shih’in hayatı

Çin’de Qing hanedanlığı döneminde müzisyen olarak çalışan küçük çocuklar fahişelik yapmaya zorlanırlardı.

Ching Shih, 1775’te Çin’in Guangdong eyaletinin yoksulluk içindeki toplumunda Shih Yang olarak doğdu. Bu dönemin birçok kadınına benzer şekilde, on üç yaşında ergenliğe eriştiğinde, ailesinin geçimini sağlamak için fuhuşa zorlandı. Kanton liman kentinde çiçek tekneleri olarak da bilinen yüzen genelevlerden birinde çalıştı. Bu tekneler, müşterileri ile birlikte sahil boyunca seyrederdi. O zamanlar Çinliler, teknenin sallanmasının cinsel zevklere tamamen yeni bir boyut eklediğini inanıyorlardı. Aşağıdaki resimde Çiçek tekneleri de denen yüzer genelevler görülüyor.

Kısa bir süre içinde genç Ching Shih, çarpıcı güzelliği, dengeli doğası ve cömert misafirperverliği nedeniyle kasabanın gözdesi haline geldi. Bu, kraliyet sarayının saray mensuplarını, ordu komutanlarını, liman şehrini ziyaret eden zengin tüccarları ve daha fazlasını içeren birkaç yüksek profilli müşteriyi çekti. Bunun dışında, mütevazi kökenleri göz önüne alındığında, korsanlık öncesi yaşamı hakkında çok az şey biliniyor.

Kader yolunu bulur

Aşağıdaki tabloda Kanton şehrinin o günlerdeki hali resmedilmiştir.

1801 yılında, kötü şöhretli Kızıl Bayrak Filosunun kötü şöhretli bir korsan komutanı Zheng Yi, Kanton limanında Ching Shih ile karşılaştı ve onun güzelliği karşısında büyülendi. Yüzen genelevi ziyaret edip Ching Shih ile tanışır tanışmaz duygularını ifade etti ve onunla evlenmesini istedi. Bu noktada Ching Shih, onunla ancak “parasal kazançları üzerinde yüzde elli pay ve korsan filosu üzerinde kısmi kontrol hakkı verilirse” evleneceğini iddia etti. Bu bölüm, hayatının geri kalanında kocası için göz kamaştırıcı olmak istemediğini gösteriyor. Ona olan sevgisinde boğulan Zheng Yi, şartlarını her zaman kabul etti ve onunla evlendi. Bu olaylar zincirinin doğruluğu bugün sıklıkla tartışılmaktadır. Bir grup tarihçi, Zheng Yi’nin adamlarına Ching Shih’i genelevden kaçırmalarını ve zorla onunla evlenmelerini emrettiğini iddia ediyor.

Her iki durumda da, birlikteliklerinden en çok yararlanan Ching Shih’di ve Zheng Yi ile karşılaşması genellikle daha büyük bir zafere giden basamak olarak kabul edilir ve bu da onu tarihteki en başarılı korsanlardan biri olarak tarihe kazımıştır. insanlık tarihi.

“Kızıl Bayrak Filosu” gelişiyor

Fotoğrafta Kanton limanında korsan tekneleri görülüyor. Ching Shih, gücünün zirvesinde iken bu korsan gemilerinin yaklaşık 1800’üne komuta etti.


Zheng Yi ve Ching Shih’in ortak komutası altında, Kızıl Bayrak Filosu daha önce hiç olmadığı kadar büyümeye ve gelişmeye başladı. Filo, düğünleri sırasında 200 gemi iken birkaç ay içinde 1800 gemiye çıktı.

Ching Shih, kocasına katıldıktan hemen sonra, Korsanlıkta tüm mürettebatın kesin uyması gereken bazı güçlü kurallar ve yenilikler getirdi. Bunların en mühimleri aşağıdakilerdir.

Yetkisiz emirler veren veya emirlere uymayan korsanlar, kendilerini haklı çıkarma şansları olmadan olay yerinde idam edildi.
El konulan tüm mallar inceleme için sunulmak zorundaydı. Malları saklayan veya eksik bildiren herhangi bir korsan bulunursa, suçun boyutuna bağlı olarak vücutlarının bir kısmı kesildi.
Sadakat ve dürüstlük çok takdir edildi ve layık korsanlar cömertçe ödüllendirildi, böylece diğerlerine örnek oldu.
Kadın esirlere saygılı davranılması gerekiyordu. Görünüşlerine göre ayrılmışlardı. Zayıf, hamile ve çekici olmayanlar bir an önce serbest bırakıldı.
Çekici kadın tutsaklar fidye için tutuldu. Korsanlara, bu çekici kadınlarla karşılıklı rıza ile evlenme özgürlüğü verildi.
Aldatma ve tecavüz ciddi bir suç olarak kabul edildi. Bu suçlular hemen asıldı. Evlilik öncesi rızaya dayalı seks durumunda, her iki suçlu da idam edildi. Birkaç durumda, adam hadım edildi ve kadın filodan sürüldü.
Bunların dışında, mürettebatın mutluluğu göz önünde bulundurularak, onlara şükran ifadesi olarak çeşitli ekonomik reformlar onaylandı. Bu, bölgedeki korsan gruplarının birçoğunun kendilerini koşulsuz olarak Kızıl Bayrak Filosu bayrağı altında birleştirmesiyle sonuçlandı ve bu da onu gezegendeki en büyük korsan filosu haline getirdi.

Resimde , Kızıl bayrak filosunun bir gemiye saldırışı resmedilmiş.

Bu arada, gelecekteki bir varis düşünemeyen korsan çift, yakındaki bir sahil köyünden Cheung Po adında yirmili yaşlarının ortalarında olan genç bir balıkçıyı evlat edinmeye karar verdi. Bu, Cheung Po’nun Zheng Yi’nin ikinci komutanı ve ondan ve Ching Shih’den sonra en saygın mürettebat olduğu anlamına geliyordu. Bu hareket, korsan çiftin neden tamamen yetişkin bir adamı evlat edinmeyi seçtiği konusunda mürettebatın çoğunu şaşırttı. Birazdan okuyacağınız nedenlerden dolayı bunun cevabı biraz tuhaf.

Bir felaket geliyor
Evliliklerinin sadece altı yılında, 1807’de Ching Shih’in hayatı ani bir trajik dönüş aldı, Zheng Yi Vietnam kıyılarında yıkıcı bir fırtınanın zemininde vefat etti. Evlatlık oğulları Chang Pao, Kızıl Bayrak Filosunun önde gelen komutanı ve korsan kraliçe Ching Shih’in sırdaşı olarak atandı.

Bu trajedinin ortasında, ortak gemilerin güce aç kaptanları arasında güç için bir iç çatlak vardı. Kızıl Bayrak Filosunun geleceği tehlikedeydi. Kısa sürede Ching Shih, birkaç kurnaz iş taktiği kullanarak filonun komutasını sağlamayı ve yeğeni ve kuzenleri de dahil olmak üzere Zheng Yi’ye sadık grupların desteğini kazanmayı başardı. Kısa bir süre sonra, güce susamış hainler yakalandı ve örnek teşkil etmek ve gelecekteki herhangi bir darbe olasılığını caydırmak için halkın önünde idam edildi.

Ching Shih ve bir korsan arasındaki dövüş sahnesini gösteren bir resim

Bu durumun ardından daha katı disiplin cezaları ve kanunlar uygulandı ve kanunları çiğneyenler rütbeleri ne olursa olsun en kısa zamanda yakalanarak öldürüldüler.

Şaşırtıcı bir kaçamak
Kocasının trajik ölümünden iki haftadan kısa bir süre sonra korsan kraliçe, Kızıl Bayrak Filosu komutanı evlatlık oğluyla evleneceğini duyurdu. Onunla çok uzun süredir gayri meşru bir ilişki paylaştığı ve ilk evliliğinden itibaren hamile kalmamasının da nedeni olduğu söyleniyor. Safkan Zheng Yi’nin genç balıkçıyı evlat edinmesi ve onu kasıtlı varisi ilan etmesi onun etkisi altındaydı.

Ching Shih’in mutlak hakimiyeti:
Ching Shih liderliğindeki Kızıl Bayrak Filosu, yeni kıyı köylerini ele geçirmek için yola çıktı ve Güney Çin Denizi üzerinde tam kontrol ve hakimiyet sağladı. Bu, İngiliz ve Fransız sömürgecilerinin gemileri düzenli olarak korsanlar tarafından yağmalandığından sömürgecilerinin karşılaştığı sorunlara bir yeni sorun olarak eklendi.

Kızıl Bayrak Filosu, işlerini muazzam bir ölçekte yürütmeye başladı. Güney Çin Denizi’nde Ching Shih’in ordusunun bilgisi olmadan tek bir gemi hareket etmedi. Bütün sahil kasabaları onlar için çalıştı, onlara yiyecek, mal ve diğer erzak sağladı. Güney Çin Denizi’ni geçmek isteyen gemiler korsanlar tarafından vergilendiriliyordu. Kabul etmezlerse hemen saldırıya uğradılar ve yağmalandılar.

Bununla birlikte, Çin hanedanı umutsuzca tüm bunlara bir son vermek istedi. Böylece, acemi Mandarin donanma gemileri, Güney Çin Denizi’ndeki Kızıl Bayrak Filosu ile savaşmak ve onları yok etmek için gönderildi. Savaşın ilk birkaç saatinde Mandarin donanması yenilmeye başlamıştı. Ching Shih bu fırsatı değerlendirdi ve Mandarin mürettebatının Kızıl Bayrak Filosu ile el ele verirlerse cezalandırılmayacaklarını duyurdu. Böylece Mandarin donanmasının pek çok gemisi ve askeri korsanlara katıldılar. Qing hanedanı donanmasının büyük bir bölümünü kaybetti.

Çine o yıllarda hükmeden Qing hanedanından olan İmparatoru’nun (1760-1820) portresi

Doğru koşullar altında iptal eder
Çin İmparatoru, bir kadının kendisine ait bu kadar büyük miktarda toprak, deniz, kaynak ve insanları kontrol ettiğini düşüncesi ile öfkelendi. Böylece, korsanlarla bir barış anlaşması imzalama girişiminde bulunan imparator, Ching Shih’in deniz üzerindeki saltanatını sona erdirmeyi umarak Kızıl Bayrak Filosunun tüm korsanlarına bir af teklif etti.

Bu sırada Kızıl Bayrak Filosu, Portekiz donanmasının saldırısına uğradı. Portekiz donanması daha önce iki kez mağlup olmuştu. Ancak bu sefer işler farklıydı, daha yüksek bordalı ve manevra kabiliyeti yüksek gemiler ve silahlarla hazırlanmışlardı. Bu Portekizlilere üstünlük sağladı ve Kızıl Bayrak Filosu aynı yoğunlukta bir saldırı ile karşılık veremedi, Avrupalılar tarafından kendi arka bahçelerinde katledildiler.

Portekiz’in Çin korsanlarına karşı yaptırdığı yeni savaş gemisi

Ching Shih ısrar etmenin bir anlamı olmadığını anladı, Portekiz donanması onun filosunu acımasızca yok ediyordu. Bu yüzden Çin imparatorunun sunduğu affı seve seve kabul etti. Kızıl Bayrak Filosunun tüm mürettebatı teslim olmaya zorlandı. İmparator, korsanların yıllar boyunca biriken tüm ganimetleri herhangi bir büyük tepkiyle karşılaşmadan evlerine götürmelerine izin verdi ve ayrıca birkaç korsana Çin bürokrasisinde iş verildi. Ching Shih’in evlatlık oğlu ve daha sonrasında kocası olan Chang Pao, Qing’in Guangdong donanmasının kaptanı oldu. 1813’te Cheung Yu Lin adında bir oğullarından sonra nerede olduğu tarihte uzun süredir bilinemeyen bir kızları oldu.

Kızıl Bayrak korsan gemisi

1822’de ikinci kocası denizde hayatını kaybetti, ardından çocuklarıyla birlikte Macau’ya taşındı ve denizde kazandığı tüm servetle bir kumarhane açtı. Ayrıca tuz ticaretiyle uğraştı. Hayatının sonlarına doğru Makao’da bir genelev açtı, bu bölüm hikayesinin her şeyin başladığı yerden tam bir daire içinde bitmesini sağladı.

Sebep olduğu onca beladan sonra, “altmış dokuz” yaşında uykusunda huzur içinde ölmesi oldukça ironik. Sömürülen bir fahişe olarak ölmedi, bunun yerine her fırsatı değerlendirdi ve hayatını olumlu yönde etkileyeceği şekilde değerlendirdi.

Yaşamındaki tüm şiddet katliam ve yasadışı faaliyetlere rağmen, Ching Shih’in hayatı, fahişeliğe zorlanan zavallı genç bir gencin, en büyük acımasız korsan filosuna komuta etmeyi ve aynı zamanda güçlü imparatoru nasıl boyun eğdirmeyi başardığına dair güzel ve şiirsel bir anlatıdır.

Ching Shih’in hayatının bize öğrettiği bir şey varsa, o da kararlı bir kadının durdurulamaz olduğu ve tarihi yeniden yazma gücüne sahip olduğudur.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.